Nem fizet osztalékot a Dunaferr Rt.
Nem fizet osztalékot a Dunaferr Rt.
Tíz forint osztalékot fizet a Matáv
Csökkenő eredményből növekvő (a tavalyi 9 forint után 10 forintos) osztalékot szavazott meg a Matáv közgyűlése, de az egyforintnyi növekmény aligha ellensúlyozza a tavalyi közgyűlés óta bekövetkezett 50 százalékos árfolyamesés hatását. A társaság a hagyományos telefóniáról a jövő területeire csoportosítja át személyi és pénzügyi erőforrásait.
Ismét osztalék nélkül a Fotex
Meglepetések nélkül zárult a Fotex közgyűlése. A tavaly 19 százalékos árbevétel- és 47 százalékos profitnövekedést felmutató kereskedelmi és szolgáltató holding idén sem fizet osztalékot.
Részvényben fizetik a Synergon-igazgatókat
A Synergon Informatika Rt. tegnapi közgyűlésén az 50,37 százalékban megjelent részvényesek elfogadták, hogy a társaság 1 milliárd 924 ezer forintos tavalyi veszteségét 4 évre elhatárolják. (A konszolidált veszteség 908 millió forintra rúgott.) Gyurós Tibor elnök-vezérigazgató a tavalyi évet értékelve elmondta, hogy az csak az akvizíciók terén volt sikeres. A részvényesek megválasztották a lemondott Risztics Péter helyére az igazgatóság tagjává a testület által javasolt Völgyes Ivánt, a General Electric volt főtanácsadóját. A közgyűlés elfogadta az új részvényopciós programot, amelynek értelmében a résztvevők 1000 forintos opciós áron kapnak papírokat, de azt csak nyereséges működés esetén hívhatják le, legkorábban 2002 áprilisában. A vezető grémium tagjai idén csak minimálbért vesznek fel, de fejenként legfeljebb 15 ezer darabos részvényopcióban részesülnek. Az igazgatóság motiválását szolgálni hivatott opciókon kívül egy komplex munkavállalói ösztönző rendszert is bevezetettek idén a Synergonnál (NAPI Gazdaság, 2001. március 9., 9. oldal). Az opciós program fedezetének biztosítása végett a közgyűlés 265 ezer részvény mindenkori tőzsdei áron történő megvásárlására is felhatalmazta az igazgatóságot. [Ebből 150 ezer részvény illeti Gyurós Tibort, az it-tagok ösztönzését összesen 90 ezer (6x15 ezer) papír szolgálná, míg tartalékcsomagként 25 ezer darab maradna meg.] T. I.
Csendes Édász-közgyűlés
Az Édász tegnapi közgyűlésén a tulajdonosok 73,5 százaléka képviseltette magát, a részvényesek az összes napirendi pontot vita nélkül megszavazták. A tavalyi év után a győri cég 1430 forint osztalékot fizet. A társaság az 1999-essel csaknem azonos, 7 milliárd 453 milliós adózás utáni eredménnyel zárta a 2000. esztendőt. A NAPI Gazdaság kérdésére Künszler Béla, a szolgáltató vezérigazgatója elmondta, hogy a fő tulajdonosok részaránya nem változott: a részvények 27,7 százalékával az EdF, és ugyancsak 27,7 százalékával a másik szakmai befektető, az E.ON Hungária rendelkezik. (Az Édász februári gyorsjelentésében azonban nem ez állt: az EdF tulajdoni hányada 20,84 százalékra csökkent, a különbözet pedig a BNP Dresdner nem nevesített alszámlájára vándorolt. A változás alighanem összefüggésben van a közeljövőben várható tulajdoni változásokkal.) Az Édász szolgáltatási területén a hálózati veszteség tavaly 11 százalék körül volt, ami a vezérigazgató szerint más áramszolgáltatókkal összehasonlítva jónak mondható, ám e szintet mindenképpen csökkenteni akarják. Idén az Édász 100 milliárdos árbevétellel és - a jelenlegi áramárakkal számolva - csökkenő nyereséggel számol, miközben 15 milliárd forintnyi beruházást tervez. B. N. A.