Szoros GM-együttműködés az európai márkák között
Szoros GM-együttműködés az európai márkák között
Kettévált az Ápisz Rt.
Javítani tudott lehangoló likviditási helyzetén a veszteséggel is küszködő Ápisz Kereskedelmi Rt. Ez elsősorban a társaságon belüli tevékenységek szétválasztásának köszönhető - mondta a NAPI Gazdaságnak Kádár Ilona, elnök-vezérigazgató. Az Ápisz két társaságra bomlik: az egyik - a márkanév megtartásával - a kereskedelmi tevékenységet folytatja, a másik az ingatlanvagyon kezelését, hasznosítását végzi. Az átalakulás előtt 105,5 millió forint jegyzett és 1,282 milliárdos saját tőkével rendelkező Ápiszból kiválik a Royal Investment Befektető és Ingatlanhasznosító Kft. (RIB). Ez egyrészt a társaság a saját és/vagy bérelt üzlethelyiségeivel kapcsolatos ingatlanügyeket intézi, másrészt a főváros VII. kerületében, a Wesselényi irodaház értékesítését készíti elő, illetve bonyolítja majd le. Kádár Ilona tájékoztatása szerint a tavaly 1,44 milliárd forint forgalmat lebonyolító Ápisz idén kétmilliárdos árbevételt tervez csak a papír- és irodaszer termékek eladásából. Emellett - néhány üzletben - Vodafone-telefonokat, illetve kapcsolódó szolgáltatásokat is értékesítenek, amelyből idén 300 milliós forgalmat akarnak elérni.
Megkezdte önálló tevékenységét a német Miele AG magyarországi kereskedőcége
Idén az eddiginél lényegesen nagyobb keresletre számít a háztartási gépeket gyártó és forgalmazó németországi Miele AG, amely 30 millió forintról 420 millióra növelte magyarországi leányvállalatának törzstőkéjét. Ezzel párhuzamosan nagykereskedelmi tevékenységgel bővítette a magyar filiálé feladatkörét, s ezzel megszüntette annak az osztrák Mielétől való függését. Az elmúlt évben mintegy félmilliárd forintos árbevételt elérő Miele Kereskedelmi Kft. idén legalább harmadával nagyobb forgalommal számol.
Nőtt a német külkereskedelmi többlet
Májusban az előző havi 55,7 milliárdról 50,2 milliárd euróra csökkent a német export, de az import is 46,3 milliárdról 40,6 milliárd euróra esett vissza, így a külkereskedelmi mérleg többlete 0,2 milliárddal, 9,6 milliárd euróra nőtt - közölte a szövetségi statisztikai hivatal. A szezonális és naptári kiigazításokat figyelembe véve az export 5,3 százalékkal, míg az import 8,0 százalékkal marad el az áprilisi szinttől. A folyó fizetési mérleg többlete májusban 4,0 milliárdról 4,3 milliárd euróra emelkedett. A Reuters által idézett elemzői vélemények szerint a lanyha belső kereslet miatt megtört ugyan a gazdasági növekedés motorjának számító export korábbi növekedési trendje, ám az év egészére prognosztizált 5 százalékos növekedési előrejelzés továbbra is reálisnak tűnik. A májusi gyengülés főként rendkívüli tényezőknek: a gépipari sztrájkoknak és a több munkaszüneti napnak tudható be.
Budapest a csatlakozáskor bontja le a vámokat
Az Európai Unió (EU) leendő tagjai a belépés pillanatában veszik át az unió kereskedelempolitikai rezsimjét, azaz nem lesz fokozatos vámlebontás - alakult ki a konszenzus a tagjelöltek között. Brüsszel egyértelműen jelezte az aspiránsok felé, hogy nem időszerű szabadkereskedelmi tárgyalásokba bocsátkozni Oroszországgal vagy Ukrajnával. Részletek a keddi NAPI Gazdaságban.