BUX 139944.93 0,23 %
OTP 45990 0,04 %
header

GVH

09.
27.
00:00

Decemberig eldől: megáll-e a kartellvád

A maradék tíz pénzintézet képviselőjének beszámolójával folytatódott és öt és fél órán keresztül tartott a Gazdasági Versenyhivatalban (GVH) a banki végtörlesztési kartellel kapcsolatos tárgyalás. A pénzintézeti képviselők szerint a végtörlesztésről szóló − menet közben többször módosított − jogszabály kapcsán minden hitelintézet végzett számításokat azzal kapcsolatban, hogy potenciálisan milyen veszteséget jelent majd számukra az intézkedés és ennek fényében hozták meg saját üzleti döntéseiket. Annak, hogy a bankok összehangoltan léptek volna, ellentmond a pénzintézeti képviselők szerint, hogy pénzintézetenként más időben és más mértékben történtek meg a hitelkiváltásra alkalmas kölcsönökkel kapcsolatos kamatlépések. Ez utóbbit maga a GVH is elismerte, hiszen az eljárás indítását képező vád is arról szólt, hogy az érintett hitelek kamatszintje 0,5−2 százalékkal emelkedett, ami ugyanakkor jelentős eltérés. A jogi képviselők szerint az is csökkenti a kartellvád hitelességét, hogy a pénzintézetek egymással is versenyeztek, hiszen − igaz, különböző aktivitással, de − mindenhol voltak olyan ügyletek, amelyeknél az ügyfél nem a saját bankjánál, hanem más hitelintézetnél lévő devizahitele lecseréléséhez keresett és kapott kiváltó kölcsönt a banktól. Abban a döntésben pedig, hogy az ügyfél melyik hitelintézetet keresi meg hiteligényével, sok esetben épp a kiváltó hitelek kamata közötti jelentős különbség volt a döntő. Érdekesség, hogy a \"vádlottak\" között fogyasztási hitelt nyújtó társaság is van, más pénzintézettel szemben pedig az képezi a vád alapját, hogy a bank épp a vizsgált időben állította le korábbi hitelakcióját.

Szerző(k):
Nagy Nándor László
09.
26.
00:00

Banki kartellvizsgálat: a kockázatkezelők döntöttek?

A bankok végtörlesztési kartellezésével kapcsolatos tárgyalás első napján kiderült, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a bankok összebeszélését egy korábban a CIB-nél, ma pedig egy másik nagybanknál dolgozó \"védett tanú\" vallomására alapozza. Eszerint a bankok kockázatkezeléssel foglalkozó munkatársai két alkalommal is üzleti reggeli keretében (lásd keretes írásunkat) vitatták meg a végtörlesztéssel járó kockázatokat. A tanú által említett két alkalom egyike három nappal követte 2011. szeptember 12-ét, amikor Orbán Viktor a Parlamentben bejelentette a végtörlesztéssel kapcsolatos kormányzati terveket, ám a szabályozás részletei nem voltak nyilvánosak. A második találkozó október 3-án volt, addigra viszont − mivel a törvényt a köztársasági elnök szeptember 26-án aláírta és 29-én hatályba is lépett − számos bank már lépett.

Szerző(k):
Nagy Nándor László