BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

gki

10.
24.
00:00

Tovább javultak a várakozások

Októberben folytatódott a GKI−Erste konjunktúraindexének emelkedése, így idei csúcspontjára jutott, mivel az üzleti és fogyasztói várakozások egyaránt javultak. A mutató utoljára 2011 tavaszán, a Széll Kálmán terv bejelentése előtt volt hasonlóan kedvező. Az üzleti szférán belül minden ágazat várakozásai kedvezőbbek lettek. Különösen nagyot nőtt az optimizmus az építőiparban. A foglalkoztatási szándék az építőipar kivételével − ahol nem változott − minden ágazatban, ha csak kissé is, de erősödött. Az üzleti szférában a szolgáltató cégek kivételével az árvárakozások nem változtak, illetve kissé csökkentek, s valamelyest bővült az árcsökkentést tervezők köre. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az építőipar kivételével minden ágazatban kedvezőbb lett, s a javulásra számítók aránya az iparban és a kereskedelemben immár meghaladta, a szolgáltatók körében pedig megközelítette a romlással számolókét.

Szerző(k):
Domokos László
10.
22.
00:00

A GKI szerint kevéssé fehéredik a gazdaság

Idén az első nyolc hónapban 1805 milliárd forint (az ez év egészére tervezett 61 százaléka) folyt be általános forgalmi adóból (áfa), míg 2012 hasonló időszakában 1891 milliárd forint (a tervezett éves bevétel 68 százaléka) érkezett. Az alacsonyabb teljesülési arányt szakértők a tervezettnél alacsonyabb fogyasztói árindexszel magyarázzák, ám ők nem számolnak az áfa-visszaigénylés kifizetési határidejének tavalyi változásával − állapította meg GKI Gazdaságkutató Zrt.

Szerző(k):
Domokos László
10.
18.
00:00

A kisebb építőipari cégek is bizakodnak

Számottevően nőtt októberben az építőipari szereplők kilátásait egyetlen számba sűrítő bizalmi index értéke. Az előző három hónap termelési színvonalának megítélése és a rendelésállomány értékelése is javult az előző hónaphoz képest − derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzéséből. A szezonálisan kiigazított adatok alapján az augusztusi és szeptemberi elbizonytalanodás után a tizedik hónapban ismét javult az elmúlt három hónap termelési helyzetének megítélése az ágazatban, de pozitív helyzetre utalnak a nyers adatok is. Bővülő termelésről az ágazati szereplők 28 százaléka számolt be októberben, csökkenésről pedig 23 százalék − szemben a kilencedik havi 22, illetve 23 százalékkal. Az ötven fő feletti cégeknél kedvezőbb helyzetértékelést adtak a hónapban az ennél kisebb vállalkozások, erre régen volt utoljára példa − emeli ki a GKI. Az elmúlt időszak megítélése egy évvel ezelőtt lényegesen kedvezőtlenebb volt, tavaly októberben a válaszadók 10 százaléka számolt be növekvő, 39 százaléka pedig csökkenő termelésről.

Szerző(k):
Szepesi Anita