BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

gázár

08.
31.
13:31

Beütötték az európai gázárakat a Gazprom szállítmányleállítás dacára

Az októberi szállítású gázszerződések ára több mint 7,5 százalékkal csökkent, noha a Gazprom nem szállít gázt az Északi Áramlaton a következő három napban. A francia és német gáztárolók gyorsabban telnek meg a vártnál, egyre több alternatív gázszállítási forrást talál Európa, míg az Európai Bizottság árkorlátozást vezetne be. A magyar rezsicsökkentést meghatározó referenciaár is lefelé mozdult el.

Szerző(k):
Szabó Dániel
08.
31.
11:08

Holoda Attila: a gázügyben kialakult kényszerhelyzeteket összekeverni a napi normál működéssel, az egy klasszikus politikusi magatartás

Ha önök figyelmesen olvassák és hallgatják a híradásokat, akkor bizonyára feltűnt, hogy a gáztárolók töltöttségi szintje és az orosz gáz nem érkezése ügyében nem Franciaországgal vagy az Egyesült Királysággal foglalkozik sokat a magyar sajtó, hanem Németországgal. Ebben van ugyan logika, de attól még az értelmezési zavarokat okozhat, hogy akár egy napon belül is egymásnak ellentmondó - vagy annak tűnő - nyilatkozatok, hivatkozások, elemzések vagy helyzetértékelések jelennek meg Németország (vagy: Európa) a fűtési szezonra való felkészültségéről. A helyzetet érdemesnek tartjuk kicsit kielemezni és magyarázni is, ezért a Napi.hu friss videó podcastjába a német és az európai gázhelyzetet is jól ismerő energetikai szakembert hívtunk beszélgetőtársul.

Szerző(k):
Szabó István M.
08.
29.
12:50

Intenzíven esnek a gázárak Európában, ami így is maradhat

A holland gáztőzsdén a szeptemberre érvényes határidős gázszerződések ára 15 százalékkal esett 11 óráig. Mindez annak köszönhető, hogy Emmanuel Macron francia elnök kilobbizta, hogy Algéria több gázt szállítson Európába, míg a gáztárolók feltöltése is jobban áll a tervezettnél. A rezsicsökkentés kivezetése után a magyar fogyasztók viszont még nem örülhetnek: nagyon magas a hazai piacot meghatározó tőzsdei ár.

Szerző(k):
Szabó Dániel