BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
header

EU-csúcs

03.
25.
23:59

Európai uniós csúcs a kompromisszumok jegyében

ä Gordon Tamás, Brüsszel A jelek szerint siker koronázta EU soros ír elnökségének az utolsó hetekben folytatott intenzív tárgyalásait az alkotmány még nyitott kérdéseiről. Bertie Ahern ír kormányfő a tagállamokhoz küldött négyoldalas levelében kiemeli a még vitás pontokat: az EU brüsszeli bizottságának létszáma és összetétele, a tanács döntéshozói eljárása és az Európai Parlament (EP) képviselői helyeinek elosztása. Ahern szerint kellő politikai akarat esetén ezek különösebb nehézségek nélkül kezelhetőek. Varsó feladta a döntéshozás kérdésében a nizzai szerződést és elfogadja a kettős többség elvét. Eszerint a tagállamok egyszerű többsége még nem elegendő, az is kell, hogy lakosságuk az unió meghatározott százalékát képviselje, az alkotmánytervezet 60 százalékot javasolt. A brüsszeli bizottság létszámát 13-ra korlátoznák, 2009 vagy 2013 után megszűnne az egy ország-egy biztos elv, az EP-helyek elosztásában pedig a legkisebb országok valószínűleg négy helyre számíthatnak. A csúcs lapzártánk után foglalkozott a terrorizmusellenes akciócsomaggal és az e téren a tagállamok együttműködését koordináló személlyel. Várakozások szerint a volt holland belügyi államtitkár, Gijs de Vriest nevezik ki, igaz, bonyolíthatja jelölését, hogy London a gazdasági program felülvizsgálatával ugyancsak egy hollandot, a volt kormányfőt, Wim Kokot bízná meg. Közös kezdeményezést fogadtak el tegnap a Benelux államok és a visegrádi országok - Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia. Belgium, Hollandia és Luxemburg azt javasolta, hogy 2005-ben értékeljék a 2000-es lisszaboni csúcson elhatározott gazdaságfejlesztési tervek megvalósítását, és készítsenek ütemtervet a 2010-ig megvalósítandó feladatokról.

Szerző(k):
Gordon Tamás