E-Starral spekulált a Deutsche Bank
E-Starral spekulált a Deutsche Bank
Megbízhatatlan az E-Star mérlege a könyvvizsgáló szerint
A tavalyi évet 12,5 milliárd forint veszteséggel zárta az E-Star Alternatív Energiaszolgáltató Nyrt. − tette közzé a társaság a 2012-es mérlegében. Ugyanakkor a jókora késéssel közzétett beszámolóban a cég könyvvizsgálója azt is jelzi, hogy az adatok nem mutatnak megbízható és valós képet a cég vagyoni és pénzügyi helyzetéről. Ezt a Deloitte azzal indokolta, hogy a törvényszék legutóbbi végzése megszüntette a csődeljárást, mely ha jogerőre emelkedik, akkor megindul a felszámolás. Vagyis ezek alapján nem érvényesül a vállalkozás folytatásának elve, melyre alapozva a beszámoló készült. A cég csődhelyzete egyes leányvállalatok fizetésképtelenségét eredményezheti. Mindez jelentős bizonytalanságot okoz egyes követelések és részesedések értékelését illetően. Az E-Star egyébként október 3-ára hívta össze a társaság közgyűlését, amelynek napirendjén a 2012-es mérleg elfogadása szerepel. A féléves késedelmet a cég helyzete magyarázza, a három országban működő energiaszolgáltató tavaly december 7-e óta ugyanis csődeljárás alatt áll. Hiába sikerült ugyanis megegyeznie hitelezőivel (10 milliárd forintnyi piacon lévő kötvényéből nyomott áron tavaly 3,5 milliárdnyit sikerült visszavásárolnia) arról, hogy azok maximum 50 millió darab erejéig részvényt kapnak követelésük fejében (a jelenlegi részvényszám 2,6 millió), ezt a bíróság első fokon elutasította. A cég fellebbezett, de pillanatnyilag nem tudni, csőd vagy felszámolás vár a cégre. Az E-Star korábbi beszámolói szerint az első félévben az előző évhez képest megfelezte árbevételét a cég, ami 11,7 millió eurót tett ki; ennek 87 százaléka Lengyelországból származott. A 3 millió eurós EBITDA (2 milliós adó előtti és mintegy 1 milliós nettó eredmény) ad némi reményt a kilábalásra, mint ahogy a december óta 64 millió euróról 50 millióra csökkent kötelezettségállomány is, de a jövő a másodfokú ítéleten múlik.
Megkésett évzáró közgyűlés az E-Starnál - Még mindig kérdéses a cég sorsa
Fél évet csúszott az E-Star közgyűlése, amit a cég a vállalat helyzetével magyarázott. Hiába sikerült megegyeznie hitelezőivel, egyelőre nem tudni, hogy csőd vagy felszámolás vár a cégre.
Kisebb, de nyereséges lett az E-Star
Az egy évvel korábbi 2,5 milliós veszteségről 1,1 millió eurós nyereségre javult az E-Star eredménye az első félévben. A csődeljárás alatt álló társaság árbevétele lefeleződött, miután a veszteséges romániai és belföldi projekteket leépítették. A maradék üzletét mindkét régióban nyereségesen működteti az energetikai cég, ám a bevétel szerkezete jelentősen átalakult: Magyarország csak 14, Románia pedig 8 százalékát adja, a maradék 78 százalék a lengyel tevékenységből származik. A 16 millió eurós árbevételhez a kisebb üzemmérethez illeszkedő, harmadával csökkenő anyagköltség, felére, kétmillió euróra zsugorodó személyi ráfordítások tartoztak, a csökkenő energiaszolgáltatás miatt az igénybe vett szolgáltatások értéke is harmadára esett.
Nyereséges lett az E-Star
Nyereséges volt a csődeljárás alatt álló E-Star az első fél évben, adózás utáni eredménye 1,6 milliárd forintot tett ki, szemben az előző év azonos időszakában elkönyvelt több mint 3 milliárd forintos veszteségnél - közölte a cég a Budapesti értéktőzsde honlapján.