BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
header

dohány

09.
18.
18:11

Nemzeti Dohánybolt helyett sokan az aluljáróban vásárolnak

Intenzíven bővült a nem Magyarországon adózott cigaretták piaca, az illegális forgalom megközelíti a 8 százalékot. Már nemcsak a keleti régióban, de a fővárosban és Nyugat-Magyarországon is élénkül az illegális kereskedelem - állapítja meg a GfK Hungária kutatása. A Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége (DBMSZ) konkrét lépéseket javasol a feketepiac visszaszorítása érdekében.

Szerző(k):
MTI-Eco
08.
26.
00:00

Kártérítéssel védenék a trafikokat?

Az államnak milliárdokat kellene kifizetnie a trafiknyerteseknek, ha a következő 20 évben bárki is liberalizálná a dohánypiacot − a kormány komoly kártérítést biztosít nekik a megkötött koncessziós szerződésekben − írta a hvg.hu. A kitételek alapján a kabinet igyekezett minél inkább megóvni a kiválasztott trafiknyerteseket a jövendő kormányoktól, az ügyben ügyészségi feljelentés született a portál szerint. A szerződések 34. pontja szerint az államnak kártérítést kell fizetnie, ha a koncessziós szerződést úgy szünteti meg, hogy ez például nem a trafikos kihágásának következménye vagy további trafikosokat enged a piacra. A szerződés szerint az állami kártérítés akkor is jár majd, ha egy kormány a következő 20 évben úgy dönt, megszünteti a dohány-kiskereskedelem koncessziókötelességét. A trafikosok jelenleg éves koncessziós díjat fizetnek az adott település lakosságszáma alapján: kétezer főig 100 ezer, tízezer főig 160 ezer, tízezer fő felett 200 ezer, Budapesten és a megyeszékhelyeken pedig 240 ezer forintot. Az Index szerint ha egy kormány a 2014-es választások után belenyúlna a trafiktörvénybe, üzletenként 1,9−4,6 millió forint kártérítést kellene fizetnie.

Szerző(k):
Economx
08.
13.
00:00

Közepes dohánytermés várható

Jó közepes, nyolcezer tonnás, az elmúlt évekhez hasonló minőségű dohánytermés várható idén − mondta Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (Madosz) elnöke az MTI-nek. A dohányültetvények − amelyek 80 százaléka Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található − vegyes képet mutatnak: egyes csapadékhiányos térségekben, ahol már a tavaszi-nyár eleji kiültetés után is alig kaptak vizet a palánták, gyengébb termés várható, a mesterségesen öntözött vagy több csapadékhoz jutó területeken viszont jól tartják magukat a növények. Az elmúlt hetek meleg időjárása miatt az öntözésen felül 30−50 milliméter csapadékra lenne szükség a jobb termés eléréséhez. Az eső hiánya hektáronként több száz kilogrammal mérsékelheti a termés mennyiségét, ugyanakkor az öntözés hektáronként akár 40 ezer forinttal növeli a termelők költségeit. A termelők összesen 4822 hektár dohány felvásárlására kötöttek szerződést, ebből 3300 hektáron Virginia, 1521 hektáron Burley fajtájú dohányt termesztenek. A termény betakarítása már júliusban elkezdődött.

Szerző(k):
Komócsin Sándor