Részvényeket bocsát ki a DoCoMo
Részvényeket bocsát ki a DoCoMo
A Matáv kivásárolta a Bezeqet az Emitelből
Az óév utolsó napján megszűnt a társbérlet a Bács-Kiskun megye 84 településén szolgáltató Emitelnél: a Matáv kivásárolta izraeli tulajdonostársait. A 85 ezer előfizetővel rendelkező társaság 50 százalékáért a Matáv minimum 46,5 millió dollárt fizet, a pontos árról megoszlik az elemzők véleménye.
BSCH-ajánlat a Banespára
Spanyolország legnagyobb bankja, a Banco Santander Central Hispano SA (BSCH) bejelentette, hogy készpénzes ügylet keretében 1,2 milliárd dollárért meg kívánja venni a Banco do Estado de Sao Paulo SA (Banespa) 67 százalékos részesedését a novemberben 3,6 milliárd dollárért megvett, menedzsmentjogokat biztosító 30 százalékos részvénycsomag után. Az 1000 részvényért ajánlott 95 reál 53 százalékos felárat tartalmaz a múlt csütörtöki záróárhoz képest. A spanyol bank számára Latin-Amerika a kulturális kapcsolatok mellett azért is vonzó befektetési terep, mert a hitelek iránti kereslet ott jelenleg gyorsabban bővül, mint Spanyolországban. A BSCH eddig több mint 12 milliárd dollárt költött piaci akvizíciókra és új termékek bevezetésére Latin-Amerikában; májusban például 1,6 milliárd dollárért vette meg a mexikói Grupo Financiero Serfin SA pénzintézetet. A Banespa bekebelezésével a BSCH 30 milliárd dolláros mérlegfőösszegével Brazília harmadik legnagyobb bankjává lépett elő. Az akvizíció megvalósulása esetén elemzők szerint a Banespa 21 ezer alkalmazottjának közel felét fogják leépíteni.
Az Endesa megveszi a holland Remut
A legnagyobb spanyol energiaszolgáltató, az Endesa SA megveszi a Remu holland áram- és gázszolgáltató vállalatot, így a korábbi kisebb akvizíciókat is figyelembe véve 9 százalékra növeli részesedését a holland áram- és gázpiacon.
Marokkóban terjeszkedik a Vivendi
A Vivendi Universal francia távközlési és médiacsoport bejelentette, hogy 2,2 milliárd dollárért megvette a Maroc Telecom (MT) marokkói állami távközlési vállalat 35 százalékos tulajdonhányadát. Fatallah Ualalu pénzügyminiszter elismeréssel szólt az ügyletről, hozzátéve, hogy a részleges privatizációra kiírt pályázaton egyedül induló Vivendi 15 százalékkal többet fizetett a kormány által megszabott minimálárnál. A Vivendi bevonásával a marokkói távközlési szektor jobban felkészülhet a piac 2002. évi megnyitására és a mediterrán térségben, a közel-keleten és Afrikában tervezett terjeszkedésre - tette hozzá. A privatizációs bevételt a marokkói kormány arra kívánja felhasználni, hogy a bruttó hazai termék közel 6 százalékát kitevő jövő évi költségvetési hiányt 3 százalékra szorítsa le. A Vivendi Universal számos új, az internethez kapcsolható különböző tartalomszolgáltatással, köztük oktatási programokkal, televíziós és filmgyártási és zeneműkiadói tevékenységgel készül szélesíteni a MT profilját. Az idén várhatóan 1,3 milliárd euró feletti árbevételt realizáló MT nyereségesen működik és igen jók a növekedési kilátásai: a 30 milliós országban 100 lakosra csak 5 telefonvonal jut; a mobil-előfizetők száma a gyors növekedés ellenére még nem több 2 millió főnél. (NAPI)