BUX 139875.44 0,18 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elárulták: így törhet be a pusztító kórság Magyarországra

Kongó után Franciaországban is azonosították az első ebola-fertőzöttet. Rusvai Miklós virológus szerint egyféleképpen juthat be hazánkba is a vírus.

2026. június 26. péntek, 09:48

Fotó: Getty Images / Motortion
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Rusvai Miklós szerint nem Franciaországból fog betoppanni Magyarországra az ebola, ha az egyáltalán megtörténik. Úgy véli, hogy az egyenesen Kongóból, illetve Közép-Afrikából fog idejutni.

A virológus az InfoRádióban azt mondta, minden nagyobb járványmenet során előfordultak importált esetek, a közép-afrikai régióból kijutott a vírus különböző országokba. Felidézte, hogy idáig öt nagy járványa volt az ebolának, az egészségügyi személyzet és a misszionáriusok időnként kivitték a betegséget, mivel az anyaországban jobb ellátást kapnak.

És miután orvosok, egészségügyi személyzet és misszionáriusok Magyarországról is jelen vannak a fertőzött régióban, ezért előfordulhat, hogy egyenesen onnan importálják a vírust – tette hozzá Rusvai. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy egy tüsszentéssel eléggé nehéz megfertőződni ebolával, a betegségnek pedig eléggé rövid a lappangási ideje, így az esetek többségében még ott helyben kiderül, ha megbetegedett valaki.

Az ebola testnedvekkel terjed, és még a legprecízebb, leghigiénikusabb körülmények mellett is meg lehet vele fertőződni a virológus szerint, aki kiemelte: egy fejlett országbeli kórházban normál körülmények között 10 százalék alatti a halálozás esélye, míg Afrikában, helyben 30, de akár 70 százalék is lehet.

Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet