Rusvai Miklós szerint nem Franciaországból fog betoppanni Magyarországra az ebola, ha az egyáltalán megtörténik. Úgy véli, hogy az egyenesen Kongóból, illetve Közép-Afrikából fog idejutni.
A virológus az InfoRádióban azt mondta, minden nagyobb járványmenet során előfordultak importált esetek, a közép-afrikai régióból kijutott a vírus különböző országokba. Felidézte, hogy idáig öt nagy járványa volt az ebolának, az egészségügyi személyzet és a misszionáriusok időnként kivitték a betegséget, mivel az anyaországban jobb ellátást kapnak.
És miután orvosok, egészségügyi személyzet és misszionáriusok Magyarországról is jelen vannak a fertőzött régióban, ezért előfordulhat, hogy egyenesen onnan importálják a vírust – tette hozzá Rusvai. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy egy tüsszentéssel eléggé nehéz megfertőződni ebolával, a betegségnek pedig eléggé rövid a lappangási ideje, így az esetek többségében még ott helyben kiderül, ha megbetegedett valaki.
Az ebola testnedvekkel terjed, és még a legprecízebb, leghigiénikusabb körülmények mellett is meg lehet vele fertőződni a virológus szerint, aki kiemelte: egy fejlett országbeli kórházban normál körülmények között 10 százalék alatti a halálozás esélye, míg Afrikában, helyben 30, de akár 70 százalék is lehet.
