Tarr Zoltán kulturális miniszter június 19-én rendkívüli vizsgálatot rendelt el három másik közgyűjtemény mellett az Országos Széchényi Könyvtárban (OSZK). A lépést a tárcavezető azzal indokolta, hogy az intézmény dolgozói szakszerűtlenségekről és hatalmi visszaélésekről számoltak be.
A minisztérium a szakszervezettől is külön észrevételeket kért, amelyek a 444 információi szerint már meg is érkeztek a tárcához.
A laphoz is eljutott a közgyűjteményi dolgozók által jegyzett, több oldalas belső anyag is, amely az intézmény működésével kapcsolatos problémákat foglalja össze. Ebben többek között így fogalmaznak:
Az OSZK több mint húsz éve politikai zsákmány, elbirtoklása presztízskérdés, a kinevezett inkompetens igazgatók vezetése miatt már régóta nem képes könyvtári vezető szerepének betöltésére. A vezetők inkompetenciája veszélyezteti a jogszabályban előírt feladatok ellátását.
A dolgozók a nemzeti könyvtár megújulásához strukturális és gazdasági átalakításokat, valamint személyi változásokat is javasolnak. A szerzők a politikától való függetlenebb működést, a belső cenzúra megszüntetését, valamint a „kifizetőhelyként működő” állások felszámolását is felvetik.
A jelenlegi működés nem biztosítja az intézmény szakmai feladatainak megfelelő ellátását, és a belső problémák hosszabb távon a könyvtár lemaradásához vezettek a hazai és nemzetközi intézményekhez képest.
Rózsa Dávid főigazgató „és az őt körülvevő klikk” a dokumentum szerint „hozzáértés hiányában kerül minden felelősséget, képességeik, tudásuk híján a könyvtár súlyosan lemaradt nemcsak a világ, de a magyar élvonaltól is”.
„Az autoriter és inkompetens vezetés fegyelmik osztogatásával és áthelyezésekkel igyekezett elhallgattatni az elégedetlen hangokat, és azokat, akik bármilyen szakmai kételyt, kritikát fogalmaznak meg. Több éve tartó folyamat, hogy elhagyják a könyvtárat a magasan kvalifikált munkatársak” – olvasható a dokumentumban.
A vizsgálat eredménye a következő időszakban várható, amely akár az intézmény vezetését érintő döntéseket is megalapozhat.
