Összesen 49 darab természetes eredetű, és 99 darab antropogén szeizmikus eseményt regisztrált az Obszervatórium Magyarországon és annak szűkebb környezetében 2024 decemberében. A Kövesligethly Radó Szeizmológiai Obszervatórium Facebook-posztjában azt írja, az antropogén események közül 92 darab kőfejtéshez köthető bányarobbantás, 7 darab pedig honvédségi gyakorlat volt.

Még 2023 elején készült el az a térkép, amely földrengés-veszélyeztetettség szempontjából Magyarország legérzékenyebb területeit mutatja be. A Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet a GEOMEGA Kft. közös projektje nagy mennyiségű mérési adat és műholdas megfigyelések segítségével valósult meg – írta meg akkor az Mfor.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy Magyarországon közepes a földrengés aktivitása, ez azonban nem jelenti azt, hogy valamennyi földrengés erőssége mérsékelt lenne, csak azt, hogy ritkán fordulnak elő nagy rengés. A statisztikák alapján nagyjából 40-50 évente fordul elő 5-ösnél nagyobb magnitúdójú földrengés hazánkban.

Nagyobb földrengés vált aktuálissá Magyarországon

Ha igazak a trendek, 50-70 évente lehet hazánkban erősebb földmozgásra számítani. Ezentúl mindig naprakészek lehetünk a magyarországi eseményekből.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.