BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megállapodtak a V4-ek: erős és hiteles hangot akarnak az EU-ban

Magyar Péter szerint egy éven belül már kézzelfogható eredményei lehetnek a visegrádi együttműködés újraindításának.

Közzétéve: 2026. június 23. kedd, 19:37
Frissítve: 2026. június 23. kedd, 21:38

Fotó: MTI/MTVA / Hegedüs Róbert - Donald Tusk lengyel kormányfő (j) fogadja hivatalában Magyar Péter miniszterelnököt Varsóban 2026. május 20-án
Varsó, 2026. május 20.Donald Tusk lengyel kormányfő (j) fogadja hivatalában Magyar Péter miniszterelnököt Varsóban 2026. május 20-án. A magyar kormányfő első hivatalos látogatásán tartózkodik Lengyelországban.MTI/Hegedüs Róbert
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyar Péter szerint egy éven belül már látható eredményei lehetnek a visegrádi együttműködés újraindításának, ha a V4-ek közös hangot találnak az uniós költségvetés, az energiaárak, a bővítés és az illegális migráció ügyében. A miniszterelnök a gödöllői csúcs után arról is beszélt, hogy a négy ország visszatérne ahhoz a korábbi gyakorlathoz, hogy az uniós csúcsok előtt egyeztetik az álláspontjukat, és együtt próbálják képviselni Közép-Európa érdekeit Brüsszelben.

Magyar Péter a találkozó követő sajtótájékoztatót azzal nyitotta meg, hogy Donald Tuskot idézte, miszerint a V4-ek visszatértek. A kormányfő a cseh, a lengyel és a szlovák kollégájának is megköszönte, hogy eljöttek. Ezt követően felidézte a 35 éve alapított együttműködés kezdeteit.

Magyar szerint a legfontosabb üzenete a találkozónak az, hogy mindenki elkötelezett a további együttműködés mellett. Kiemelte, olyan V4-et akarnak, ami az EU-ban hiteles hangot képvisel, mivel gazdasági szempontból és a lakosságot tekintve is jelentős súllyal bír a kontinensen Közép-Európa.

Vasúti tervek, Orbán-fricska

Abban is egyetértettek, hogy a kohéziós politika és a közös agrárpolitika is fontos az EU-nak a következő 7 éves pénzügyi időszakban. Ezután Magyar átadta kollégáinak a Budapest-Pozsony-Prága-Varsó gyorsvasút tervét, amelyhez uniós forrásokat akarnak szerezni.

Szó esett a találkozón a magyar kormányfő szerint az energiaellátásról, az észek-déli közlekedési és energetikai folyosók fejlesztéséről, valamint arról, hogy támogatják a nyugat-balkáni országok csatlakozását az EU-ba.

Magyar Péter a V4-ek elmúlt évekbeli meggyengülését részben az előző Orbán-kormány külpolitikájával magyarázta. Szerinte a visegrádi együttműködésben elsősorban a lengyel–magyar kapcsolatok megromlása okozott törést, miután az előző magyar kormány olyan utat választott, amelyet Lengyelország már nem tudott elfogadni. Példaként az Oroszországhoz fűződő viszonyt, valamint azt említette, hogy Magyarország lengyel körözés alatt álló politikusokat, illetve bűnözőket fogadott be.

Nagy a tét

Magyar Péter korábban arról beszélt, a csúcstalálkozó tétje, hogy sikerül-e a visegrádi együttműködést újjáépíteni. Kiemelte ugyanakkor azt is, hogy nem írhatják felől a nézeteltérések a közös történelmi és földrajzi adottságokat az országok között, így például Szlovákiával sem.

Elsőként a cseh kormányfő érkezett meg a találkozóra, akit katonai tiszteletadás mellett a Rákóczi-induló traktusaira kísért be Magyar Péter a korábbi királyi kastélyba.

Őt követte aztán Robert Fico szlovák miniszterelnök, aki az érkezése utáni közös fotózáskor először rossz zászlónál állt meg. Utolsóként pedig Donald Tusk lengyel kormányfő érkezett meg a kormányfő élő közvetítései, valamint az Index tudósítása szerint.

Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet