„A bíróság politikai döntést hozott, véleményem szerint törvénytelen döntést hozott” – ezt mondta az RTL Híradónak Bús Balás a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) volt alelnöke, Óbuda korábbi fideszes polgármestere a Kecskeméti Járásbíróságon.
A politikus szerint egyáltalán nem megalapozott a bíróság döntése, ő ugyanis részletes vallomást tette, és mindenben együttműködött. Azt mondta:
„Semmit nem követtem el, soha, semmilyen bűncselekményben nem vettem részt, és soha olyan döntést nem hozott, ami törvénytelen lett volna.”
Arra, hogy ki adott utasítást a támogatások megítélésére nem kívánt válaszolni, ahogyan arra sem, hogy az NKA-t még miniszterként felügyelt Hankó Balázs adott-e utasítást neki.
Harminc napra elrendelte a bíróság Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) volt alelnökének, Óbuda volt polgármesterének letartóztatását, jelezte a Bács-Kiskun Vármegye Főügyészség szóvivője a Telexnek. Az ítélet indoklása jelenleg is tart a Kecskeméti Járásbíróságon.
Bús Balázs először 2021-től 2024 elejéig dolgozott az NKA alelnökeként, majd 2024 őszétől töltötte be újra ezt a pozíciót.
A Nemzet Adó-és Vámhivatal (NAV) magánszemélyek feljelentése után indított nyomozást, mert a gyanú szerint az NKA döntéshozó testülete 2024 decemberétől a törvényeket és szabályokat durván megszegve 1079 db, mindösszesen 17 milliárd forintot meghaladó összegű támogatásról döntött.
Június 23-án a NAV az NKA-botránnyal összefüggésben hat személyt őrizetbe is vett: Bús Balázst, az NKA volt alelnökét, az NKA-nál futó pályázatok lebonyolításával megbízott intézmény, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) főigazgatóját és kabinetvezetőjét, valamint annak a kiemelt bizottságnak a három tagját is, akik a 17 milliárd forint kiosztásáról is döntöttek.
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség szerdán az összes, NKA-botrányban érintett gyanúsított letartóztatását indítványozta, mivel mind a hat személy esetében fennállt a szökés, elrejtőzés veszélye, az eljárás jogellenes befolyásolása, valamint a bűnismétlés veszélye.
