Megszüntette a nyomozást a Győri Regionális Nyomozó Ügyészség az újdörögdi kézigránát-baleset ügyében.
A 29 éves kormánytisztviselő 2025. március 21-én egy balesetben mindkét karját elvesztette, amikor felrobbant a kezében egy éles kézigránát az újdörögdi tragédiával végződött kiképzésen.
A kézigránát-baleset legsúlyosabb sérültje nem fogadta el, hogy a nyomozást megszüntették.
A Telex kérdésére a Központi Nyomozó Főügyészség a következő választ adta:
„amennyiben a határozatot hozó ügyészség a panaszt nem tartja alaposnak – és annak saját hatáskörben nem ad helyt – azt nyolc napon belül terjeszti a felettes ügyészségnek”.
A felettes szerv ebben az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség, melynek 30 napon belül kell majd döntenie a panaszról.
A kormánytisztviselő az úgynevezett „Adaptív Védelem” program keretében vett részt egy önkéntes harcászati felkészítő képzésen. A sérült nő a kézigránátos feladat előtt gyakorlógránátokkal készült, de egyszer sem érte el az előírt 30 méteres dobótávolságot. Ennek ellenére megfelelt minősítést kapott, így részt vehetett az éles gránátdobáson is. Egy rossz mozdulat miatt a gránát a kezében túl hamar lépett működésbe. A robbanásban súlyos sérüléseket szerzett a mellette álló kiképző is.
Az ügyészség több szakértő bevonásával három bizonyítási kísérletet is tartottak – a vizsgálat kizárta, hogy műszaki hiba vagy hibás gránát okozta volna a balesetet.
Mint írják, az eset után Szalay-Bobrovniczky Kristóf volt honvédelmi miniszter nem mondott le, a program pedig folytatódott – igaz, már nem éles gránáttal vagy lőszerrel.
