Gulyás Gergely arról beszélt, hogy szerinte valamennyi frakció között egyetértés van abban, hogy a visegrádi együttműködés kiemelten fontos Magyarországnak – írja az Index.
Hangsúlyozta, hogy szerinte 2010 és 2021 között volt a legerősebb az együttműködés.
A magyar kormányváltást a lengyelhez hasonlította. Így fogalmazott:
„a Tusk-kormány nem csak a V4-ekkel való együttműködést korlátozta, hanem lefejezte az Alkotmánybíróságot, koncepciós eljárásokat indított, bírákat kötelezett hűségnyilatkozatra, újságírókkal szemben lépett fel”.
Szerinte Magyarországon arra látunk most kísérletet, hogy
„hogyan lehet közjogi szabályozással a politikai ellenfeleket ellehetetleníteni, hogyan lehet a demokratikus jogállammal szemben súlyos merényletet elkövetve visszamenőles hatállyal alkotmányozni, hogyan lehet alkotmánybírósági elnököt eltávolítani, és hogyan lehet a köztársasági elnökkel szemben Alaptörvényt-módosítani úgy, hogy megszűnjön a megbízatása”.
A Fidesz frakcióvezetője ezt elfogadhatatlan és rossz lépésnek tartja.
Magyar Péter szerint a gödöllői V4-csúcstalálkozó tétje, hogy sikerül-e újraépíteni a visegrádi együttműködést, amely az elmúlt években mélypontra került.
