BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fontos változás történik a személyi igazolványokkal, ön már észrevette?

Az új gyakorlat értelmében az okmányon már a Rogán Antal vezette kabinetiroda nevét tüntetik fel, nem pedig a Pintér Sándor által irányított tárcáét. Mindez az útnak indított digitális átállással is szorosan összefügg.

2024. november 14. csütörtök, 18:54

Fotó: Napi.hu / Szabó Dániel
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Új változásra lehetett figyelmes az, aki mostanság váltott új személyi igazolványra, ugyanis a hátoldalon már nem a Belügyminisztérium szerepel kiállító hatóságként, hanem a Miniszterelnöki Kabinetiroda – erre hívta fel a figyelmet a Dívány.hu.

Az apró változás magyarázata egy nemrégiben hatályba lépő kormányrendelet, amely módosította a miniszterek, nevezetesen Pintér Sándor és Rogán Antal hatáskörét. 

Ez azonban nem volt túl váratlan, pár hónapja már többször is bele lehetett futni a hírbe, miszerint változások lépnek életbe a személyi okmányokkal kapcsolatban. 

Ennek egyik eleme, hogy szeptember 2-től kezdve a Belügyminisztériumtól a Miniszterelnöki Kabinetirodához kerültek az okmányügyintézések, továbbá a hozzájuk kapcsolódó nyilvántartások és a különböző eljárások lefolytatása is.

Így az állampolgárok személyes adatait is a Rogán Antal által vezetett iroda kezeli. 

Az egész változtatás hátterében pedig a digitális átállás folyamata húzódik meg, ezt maga Rogán és kabinetirodája szorgalmazta. Ennek eredménye az ősztől elinduló Digitális Állampolgárság Program (DÁP), melynek célja, hogy a papír és kártya alapú okmányok helyét fokozatosan átvegyék a digitális okmányok.

Emellett például az Ügyfélkapu is átalakul, és az ehhez tartozó applikáción hamarosan lehetővé válik egyebek mellett a közműszolgáltatások elektronikus számláinak és a vásárolt termékek garanciajegyeinek a tárolása is. Ezenfelül jövőre már külföldön is azonnal látni fogják az egészségügyi adatainkat, ha ellátásra szorulunk.

Rogán Antal bejelentette: az állam a mobiljainkba költözik
A miniszter harangozta be, hogy elindul a Digitális állampolgárság program, így az azonosítás, az igazolvány és az állam is a mobilba költözik. Állítása szerint ezzel a lépéssel követik azt a trendet, hogy az emberek ma már a mobiltelefonjukon keresztül közelítik meg a világ ügyeit. Részletek cikkünkben.
Sándor Zoltán
Sándor Zoltán
Gyerekkorától kezdve szeret írni, miközben a számok világa sem áll tőle távol. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem alapszakán szerzett diplomát, majd a mesterszakot mint okleveles politológus szintén az ELTE-n végezte. Tanulmányait követően, mivel vonzotta a politikai újságírás, az online médiában helyezkedett el, 2021 februárjában az Alfahír munkatársaként kezdte szakmai pályafutását, 2024 novembere óta pedig az Economx szerkesztőségében dolgozik a gazdasági, üzleti és pénzügyi profilú lap munkatársaként. Hangsúlyosan közélettel foglalkozó újságíróként tevékenykedik, munkája során törekszik az alaposságra, a precizitásra és az adatközpontúságra, a kül- és belpolitika világán túl kiemelten a választások, a gazdaság, a demográfia, az energetika, a kultúra és a történelem különféle témáiban egyaránt ír, miközben a technológia bizonyos vetületei, a mesterséges intelligencia sem áll tőle távol.

Ez is érdekelhet