BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orbán Viktor évek óta küzd ezzel a 2,5 millió emberrel, de eredménytelenül

Megnéztük, hogy milyen választói attitűd mutatható ki az elmúlt évek választási eredményei alapján.

2024. június 11. kedd, 07:02

Fotó: Index / Szollár Zsófi
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár nem igazán lehet összehasonlítani az európai parlamenti és az országgyűlési választásokat, ugyanakkor mivel az elmúlt öt esztendőben háromszor is döntöttek úgymond a magyarok a kormányzat sorsáról, egy fontos minta mégis csak felrajzolható. Méghozzá azok száma, akiknek elege van a jelenlegi kabinetből. 

A vasárnapi EP-választást ugyanúgy megnyerte a Fidesz-KDNP, ahogy a 2022-es országgyűlésit, és a 2019-es európait. 

Öt évvel ezelőtt a szavazatok 52,56 százalékát begyűjtve 1 824 220 darab szavazatot kaptak, 2022-ben 54,13-os teljesítménnyel 3 060 706 ember támogatta őket, míg vasárnap 2 031 045-an szavaztak a kormánypártokra (44,79 százalék). 

Ez azt jelenti, hogy bár óriási kampányhajrát mutatott be a Fidesz, egymillió emberrel kevesebben mentek el szavazni, és alig több mint kétszázezerrel többen voksoltak rájuk, mint öt évvel ezelőtt. Persze, ez még így is 11 EP-mandátumot jelentett. 

Az ellenzéki oldalon így nézett ki az elmúlt öt esztendő, amennyiben minden kormánykritikus szavazatot összeadunk: 

  • 2019: 1 664 346 szavazat;
  • 2022: 2 563 519 szavazat;
  • 2024: 2 503 782 szavazat. 

Eszerint idén nemcsak többségbe kerültek a kormánykritikus szavazók, de az is látható, hogy

stabilan jelen van és aktív is 2,5 millió olyan magyar választópolgár, akik a Fidesz-KDNP ellen érvényesítik a szavazatukat. 

Kép: Economx.hu

Amíg 2019-ben a második helyezett párt, a DK 557 081 szavazatot gyűjtött, és 2022-ben a hatpárti összefogásnak is 1,9 millió szavazója volt, addig idén a TISZA párt egymaga több mint 1,3 millió voksot koncentrált. 

Sarkadi-Illyés Csaba
Sarkadi-Illyés Csaba
Újságíró
A 2014-es önkormányzati választások óta dolgozik belpolitikai újságíróként. Az Alfahírnél kezdett gyakornokként, majd újságíró, szerkesztő és megbízott főszerkesztő lett egészen 2023 nyaráig. Elmondása szerint már több politikai messiást is követett a több mint egy évtizedes pályafutása során, emellett közelről figyelhette az elmúlt időszak választási kampányait, a politikai kommunikáció változását. Az újságírás mellett jelenleg is több televíziós, rádiós és online csatornának is állandó vendége, így a Hír Tv, az Atv, az Ultrahang, Spirit FM különböző műsoraiban is találkozhatnak vele. Ugyanakkor közéleti és üzleti kerekasztal- és pódium-beszélgetéseket is vezetett. Az Economx csapatához 2023-ban csatlakozott. Elsősorban a makrogazdasági és védelmi ipari témákban publikál, de megjelennek írásai az Öt.hu és az Index felületein is.

Ez is érdekelhet