BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszaállítják az újszülöttek SMA-szűrését

A kormány korábban az eddig ingyenesen elérhető SMA-szűrőprogram leállítását helyezte kilátásba, azonban most meghátrált.

2024. február 2. péntek, 05:36

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Évente 12-15 újszülöttet diagnosztizálnak SMA-val, amely egy veleszületett, örökölt genetikai betegség. Az SMA a mozgatóidegsejtek gyors elhalásával, valamint az izmok fokozatos gyengülésével, sorvadásával járhat a megfelelő terápia nélkül. 

Habár a szűrőprogramot koordináló Bethesda Gyermekkorház rendkívül sikeresnek vélte, mivel 14 hónap alatt 9 csecsemő életét mentették meg a szűréssel, január 1-től kormányzati oldalról mégis felfüggesztették azt.

Ennek hírére Vona Gábor, a Második Reformkor pártelnöke nyílt levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben a következő kérdést tette fel:

nincs a költségvetésben 400 millió forint a gyermekek megmentésére?

A Belügyminisztérium ugyanis ennyi pénzt fordított korábban a programra.

Gulyás Gergely azonban a csütörtöki kormányinfón közölte: visszaállítják a szűrőprogramot.

A Második Reformkor közleményében üdvözölte a kormány döntését az SMA-szűrések visszaállításáról, hozzátéve, hogy az egészségügyi prevenció pártjaként kiemelten fontosnak tartják, hogy a megelőzésbe, a szűrővizsgálatokba fektessünk, mert hisszük, hogy ez a leghatékonyabb egészségügyi reform, egyben a nulladik lépés egy egészségesebb ország felé.

A párt megjegyezte, hogy a kormány döntése értelmében ugyanabban a három kórházban lesz elérhető az SMA-szűrés, ahol a tesztidőszakban is. Ugyanakkor kiemelik: ha a tesztidőszak visszaigazolta, hogy a szűrés fontos és eredményes, javasolják ,hogy terjesszék ki az ország többi pontjára is.

Akinek nincs TB-je, már ötszámjegyű összeget fizethet
Évek óta folyamatosan emelkedik az egészségügyi szolgáltatási járulék, az idei évtől azonban már ötszámjegyű összeget kell fizetnie annak, aki nem biztosított.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet