Varga Mihály szerint a koronavírus-járvány is rávilágított
arra: nem szabad, hogy a magyar egészségügyi ellátás, az eszközök beszerzése „külső szereplőkön", múljon, ezért fontos az ágazat további
erősítése. Ezzel kapcsolatban elmondta, 57 olyan hazai egészségipari beruházást
támogatott eddig a kormány, amelyek az egészségügyben nélkülözhetetlen
eszközöket – orvosi maszkokat, kesztyűket, kötszereket – gyártják.
Kitért arra, hogy
a koronavírus-járvány kitöréséig 91 kórházat, 54 rendelőintézetet és 107 mentőállomást újítottak fel, míg 23 új rendelőintézet és 34 mentőállomás újonnan épült az országban kormányzati forrásból.
A kormány a 2024-es költségvetés tervezetében 3200 milliárd forintot szán egészségügyi célokra
Ez 420 milliárd forinttal több, mint az idén. Ez a jövő évi
előirányzat kétezer milliárd forinttal több, mint 2010-ben volt – jegyezte meg.
A tárcavezető az egészségügyi béremelésekről azt
mondta, a kormány folytatja a kétlépcsős szakdolgozói béremelési programot, az
idei júliusi 18 százalékos emelés mellett a jövő évi költségvetési tervezetben
erre 200 milliárd forint áll rendelkezésre.
Emelkednek a gyógyszertámogatásra, az egészségbiztosítás
pénzbeli ellátásaira, valamint a mentőjárművek beszerzésére fordítható források
is – tette hozzá Varga Mihály, aki kiemelte,
biztosítani fogja a kormány, hogy az ágazatban megkezdett fejlesztések, beruházások folytatódjanak.
2024-ben is lesznek olyan beruházások, amelyre a fedezetet
nem tudjuk teljes egészében biztosítani, ezek halasztódni fognak, de az
egészségügyben nem lesz ilyen, erre a fedezet rendelkezésre áll – jelentette ki
a pénzügyminiszter.
Beszélt arról is, hogy kormánydöntés értelmében további
orvosieszköz-beszerzések lesznek, így a kormány folytatja a CT, az MR, a
röntgengépek és mammográfiás berendezések beszerzését is az elmúlt évekhez
hasonlóan.
Nagy Mihály kórházigazgató arról beszélt, hogy az
intézményben az elmúlt években számos felújítás történt; épületenergetikai
beruházásokat valósítottak meg, megújult a konyha, valamint korszerű
orvostechnikai eszközöket szereztek be.
Kitért arra, hogy a koronavírus-járványt „mindenki
megszenvedte", azonban a kórház munkatársi közössége még jobban
összekovácsolódott a pandémia idején. Tapasztalatai szerint az itt végzett orvosi
munkával a betegek is elégedettek.
