A kormány lefújta a honvédelmi tárca szállítógép-beszerzési tenderét, ezért a kiíró védelemgazdasági hivatal eredménytelennek nyilvánította a három (polgári) szállító-repülőgépre kiírt közbeszerzést − derül ki Hende Csaba honvédelmi miniszter Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter kérdésére adott válaszából. Jelenleg a Magyar Honvédség öt Antonov An−26-os kétmotoros teherszállító repülőgéppel rendelkezik − ezek többsége 30-40 éves −, ám csak kettő üzemképes. Ráadásul még ha bevethetőek is, lassúak, drága az üzemeltetésük és nem felelnek meg a mai környezetvédelmi előírásoknak.
A korábbi számítások szerint három használt, 20 éves gép ötmilliárd forintért megvásárolható. A miniszter szerint 2008−2012 között polgári légiforgalmi gépek bérlésére − főként az afganisztáni szállítások miatt − 5,2 milliárd forintot költött a Magyar Honvédség. A szállítórepülőket nemcsak a katonák, de a kormány is használhatná protokollcélokra.
A korábbi kiírás szerint a három szállítógépet 2013 decemberéig kellett volna leszállítania a tendernyertesnek, de a kormány a nyáron elállt az ügylettől − vélhetően annak várható politikai felhangjai miatt −, pedig a gépekre valószínűleg szükség lenne. Hende mostani írásbeli válaszából az is kiderül, hogy a vételt a kormány 2014 második felére ütemezi át.
