Kénytelen volt leállítani működését két olyan titkosított e-mail-szolgáltató, amely az átfogó megfigyelést folytató amerikai nemzetbiztonsági ügynökség (NSA) útjában állt − írja a BBC News nyomán az MTI. A Lavabit a napokban állt le, ezt a titkosított e-mail-szolgáltatót használta az NSA kiterjedt elektronikus megfigyelési rendszeréről, a PRISM-ről részleteket kiszivárogtató Edward Snowden is, amikor a moszkvai repülőtéren rekedt.
\"Nehéz döntést kellett hoznom: vagy bűnrészes leszek az amerikai nép elleni bűncselekményekben, vagy sutba dobom tíz év kemény munkáját és bezárom a boltot\" − írja a texasi központú cég tulajdonosa, Ladar Levison a cég honlapján közzétett indoklásában. \"Ha megtehetném, jogszerű módon szívesen megosztanám önökkel a döntésemhez vezető eseményeket, de sajnos nem tehetem\" − fogalmazott. A BBC tudomása szerint Levison jogi úton igyekezett megakadályozni, hogy az amerikai kormányzat hozzáférhessen ügyfeleinek adataihoz.
\"Nagyon súlyos dolgot tanultam meg. Amíg a kongresszus nem lép, vagy nem születik hathatós precedens értékű bírósági döntés, nagyon nem javasolnám senkinek, hogy az Egyesült Államokkal fizikai kapcsolatban álló vállalatra bízza személyes adatait\" − írta Levison. A Lavabithez hasonló sorsra jutott egy másik titkosított kommunikációs szolgáltató, a Silent Circle levelezési szolgáltatása is, a Silent Mail. A társaság egyik vezetője elmondta, azért jutott ilyen döntésre, mert nem tudta biztosítani, hogy a levelezőszolgáltatás továbbra is teljesen titkos maradjon. Jon Callas technológiai igazgató blogbejegyzése szerint \"a szolgáltatást (khm-khm) külső (khm-khm) nyomásra\" kellett leállítani.
Az Edward Snowden által leleplezett PRISM-program csak a jéghegy csúcsa az NSA adatgyűjtési tevékenységében − mondták a Stern című német hírmagazinnak volt NSA-alkalmazottak, akik szerint az ügynökség mindenre kíváncsi és hatalma fenyegeti a demokráciát.
