BUX 139884.70 0,19 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Spanyolország különadót vetne ki a napenergiára

Példátlan lépésre készül Spanyolország, amely a megújuló alapú saját (lakossági) áramtermelés és -felhasználás után díjat, azaz egy tulajdonképpeni új adót vetne ki.

2013. augusztus 12. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A spanyol kormány egy új adóval sújtaná a háztartási áramtermelést, a törvénytervezet a háztartási kiserőműveket, illetve használóikat is sújtja majd − sőt, elsősorban őket. A Bloomberg által ismertetett szövegezés szerint ugyanis az elvonás az egy adott területen való termelésre és fogyasztásra vonatkozik majd, 100 kilowatt kapacitás alatt. Az ország összesen több mint 4000 megawatt fotovoltaikus kapacitásából 100-150 megawatt tartozik e körbe. Spanyolország a túlságosan progresszív támogatási rendszere miatt − Németországhoz és Csehországhoz hasonlóan − a napenergia-felhasználás meredek emelkedését tapasztalja, de nagyobb baj, hogy a magasabb átvételi árak már a fogyasztói tarifákat is érezhetően felfelé mozdították el.

A jelenleg a spanyol ágazati hatóság felülvizsgálata alatt álló tervezetet a piaci szabadság ellen indított támadásként értékelte Jose Donoso, az UNEF napenergetikai lobbicsoport vezetője. A hírügynökség által idézett elemzői vélemények szerint \"abszurd\", \"ízetlen\" elképzelésről van szó. Amennyiben hatályba lép, a szabályozás jóval költségesebbé teszi majd a saját fotovoltaikus panellel termelt villamos energiát a hálózatból vételezhetőnél, gyakorlatilag gazdaságtalanná téve a háztartási megújulóenergia-kapacitásokat. A lobbicsoport szerint a jelenlegi, körülbelül 12 évről csaknem 35 évre nőhet a házi szolárrendszerek megtérülési ideje. A fogyasztók által fizetett rendszerhasználati díjnak elegendőnek kellene lennie a villamosenergia-hálózat támogatására − állítja az UNEF.

A spanyol ipari minisztérium szerint a díj kivetését indokolja, hogy azok a hálózatra kapcsolódott fogyasztók, akik maguk is áramot termelnek, szintén részesülnek a hálózati háttér biztosította támogatásból. Érvelésük szerint az új adó segítségével kontrollálhatóbbá válik a háztetőkön mind nagyobb számban elhelyezett napelemek rendszerre gyakorolt hatása. A kormányzat szerint már így is elegendő kapacitás áll az ország rendelkezésére, lévén a csúcsidőszaki keresletet több mint 60 százalékkal meghaladja az összkapacitás. Az ágazatban érthetően nem örülnek a kormányzati terveknek, főleg miután tavaly már megszüntették a megújuló energiára épülő erőművek egyszeri fix támogatását. A törvénytervezet ellen civilek, például a Greenpeace is tiltakozott, a szervezet szerint a politikusokat Spanyolország legnagyobb közműcégei rajongták körbe és vették le a lábukról.

Hasonló problémák más országokban is jelentkeztek, az Egyesült Államokban például a zöld áramot átvevő szolgáltatók is a kistermelőknek fizetett összegek csökkentésére törekednek. A szlovák kormány ugyancsak a napenergiából származó villanyáram előállítóit terhelő különadó bevezetését tervezi, amitől a jövő évi költségvetés hiányának csökkentését várja. A különadó nem egyszeri, hanem tartós jövedelemteher lenne, amely hosszú távon hozzájárulhatna a villanyáram árának csökkentéséhez is − mondta a tervezetről szólva Peter Kazimír szlovák pénzügyminiszter a Hospodárské Noviny című szlovák gazdasági lapnak júliusban. A különadó mértékét, valamint hogy ebből milyen nagyságrendű bevételt vár a kormány, illetve hogy az intézkedés milyen módon csökkenthetné a villanyáram árát, a miniszter nem árulta el. A lap szerint az intézkedés bevezetésére a szlovák szaktárcát a cseh példa ihlette. A cseh kormány két évvel ezelőtt vetett ki 26 százalékos adót a napenergiából származó villanyáram előállításával foglalkozó vállalatokra, az intézkedés 6 milliárd cseh korona (több mint 70 milliárd forint) bevételt hozott az államnak. A csehországi intézkedéssel szemben az ottani termelők jogi lépéseket tettek, egyelőre sikertelenül, mivel panaszukat az alkotmánybíróság elutasította. Az üggyel jelenleg nemzetközi döntőbíróság foglalkozik.


Reuters
Economx
Economx
MTI
MTI

Ez is érdekelhet