Valószínűleg közeledik az MNB monetáris enyhítési ciklusának vége − vélik a londoni elemzők is. A Capital Economics a magyar gazdaság lassú erősödését várja, a monetáris lazítás folytatása pedig a magas devizaadósság-teher miatt a külső finanszírozási környezettől függ. A cég várakozása szerint a magyar jegybank még egy csökkentést végrehajt, majd utána 4,0 százalékon hagyja az alapkamatot. A 4cast szakértői ennél valamivel lejjebb, 3,75 százalékra teszik a ciklus alját. Véleményük szerint a monetáris tanács óvatosabb lett ugyan, ám a testület alapállása továbbra is enyhítésre hajló. A JPMorgan közgazdászainak várakozása szerint pedig az MNB − ha időközben nem indul el jelentősebb eladási hullám a magyar piacon − 3,25−3,50 százalékra is csökkentheti az alapkamatot az év végéig. Ezt arra alapozzák, hogy szeptemberre az év/év infláció 1 százalékig lassul. A forintnak jót tesz a tartós és erőteljes külső mérlegtöbblet, a magyar gazdaság külső sebezhetőségének folyamatos mérséklődése, miközben az MNB továbbra is kiegyezik a 300 forint körüli euróárfolyammal − igaz, a cds-árfolyam és a kötvényhozamok stabilizálódását is szeretné látni.
Várhatóan 3,5 százalékon lesz a magyar kamatciklus alja − véli Peter Attard Montalto, a Nomura elemzője. A szakember az újabb 25 bázispontos keddi vágás után kiemeli, hogy először jelent meg a közleményben a növekvő kockázatokra utaló mondat, ami a piacon az utóbbi hetekben tapasztalt kockázatkerülésre reagálhat. Az elemző szerint a magyar eszközök jelenleg a nemzetközi hangulatot követik, az MNB pedig egészen addig folytathatja a kamatvágásokat, amíg meg nem jelennek országspecifikus kockázatok.
