Az Európai Bizottság (EB) elindította új kampányát, amelynek célja a közberuházások összehangolása a mikro- és nanoelektronikai ágazat (például félvezetők és számítógépes chipek gyártása) terén, ami Európa fejlett gyártóbázisának bővüléséhez vezethet.
Versenytársaink egyre agresszívabbak a számítógépes chipekbe való beruházások terén, ezért Európa sem engedheti meg magának a lemaradást − jelentette ki Neelie Kroes, az EB alelnöke. A bizottság szerint az európai elektronikai ágazat a szélesebb értelemben vett európai ipar versenyképességét is előmozdítja, mivel kulcsfontosságú alaptechnológiaként szolgál számos további ágazat számára, az energiaipartól kezdve az autógyártáson át az egészségügyig. Az elektronikai ágazat fejlődése ezért fontos annyira az európai gazdasági növekedés és foglalkoztatás szempontjából.
Az alelnök enyhén szólva is ambiciózus célt tűzött ki: azt szeretné elérni, hogy az európai chipgyártás volumene a kétszeresére nőjön s ezzel Európa biztosítsa a globális termelés húsz százalékát. A cél az, hogy az Európában gyártott chipek mennyisége haladja meg az Egyesült Államok teljesítményét. Mindez megvalósítható, ha megfelelően irányítjuk beruházásainkat − jelentette ki Kroes.
Az európai elektronikai ipar 2000 óta évi ötszázalékos növekedést ért el, napjainkban 200 ezer főt foglalkoztat közvetlenül, további egymillió munkahely létéhez járul hozzá közvetetten és ezen felül is lenne igény képzett munkavállalókra. Az elmúlt 15 évben európai szinten jelentős erőfeszítések történtek az ágazat ipari és technológiai klasztereinek kialakítása érdekében. A kínálkozó lehetőségek bősége és az iparág kihívásai halaszthatatlanná teszik az ezen a területen Európa-szerte tett erőfeszítések fokozását és összehangolását − olvasható az EB közleményében.
Reuters
