Több mint ezermilliárd forint beruházásra lenne szükség a következő hét évben ahhoz, hogy olyan korszerű termelési-technológiai szintre érjen el a magyar állattenyésztés, hogy akár vásárolt takarmány mellett is hatékonyan tudjon működni − mondta a Napi Gazdaságnak Szabó István, az OTP Bank Nyrt. agrárágazati üzletágának igazgatója a bank elemzése kapcsán. A sertéságazatban mintegy 450 milliárd forint beruházás szükséges az elkövetkező években, a baromfiiparban az energiahatékonysági beruházások lennének a legsürgetőbbek. A tejtermelésben a korszerű istállórendszer és a modern és gazdaságosan üzemeltethető fejőházak jelentik a legnagyobb kihívást. 2014-től várhatóan mintegy 1300 milliárd forint uniós támogatási keret áll az agrárium rendelkezésére, amelyből a jelenlegi felosztással számolva 350 milliárd juthat az állattenyésztésre. A jelenlegi támogatásintenzitás mellett ez mintegy 715 milliárd forint pluszforrást igényelne, amiből 500 milliárdot valószínűsíthetően hitelből teremtenének elő.
Becslések szerint emellett évi több száz milliárd forint forgóeszköz-finanszírozásra lenne szükség az ágazatok működőképességének biztosítására. Ágazati szakértők szerint azonban a földforgalmi törvény által tervezett átalakítások kérdésessé teszik, hogy a takarmánytermő területének egy részét elvesztő vállalkozások működésének, fejlesztéseinek finanszírozását vállalják-e a bankok, és ha igen, milyen feltételek mellett.
