Az év elején jelentősen megugrott a másodlagos élelmiszer-vizsgálatok helyszíni ellenőrzései során kiszűrt kifogásolható élelmiszer mennyisége és az emiatt kiszabott bírság összege is − derül ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal adataiból. Az idei első három hónapban több mint 1141 vizsgálatot végeztek a szakemberek, ezek során 3 figyelmeztetés mellett 11 esetben bírságoltak is, több mint 19,5 millió forint bírságot kiszabva.
A legtöbb − közel ezer −, kockázatbecslésen alapuló ellenőrzést az engedélyköteles élelmiszer-előállítóknál végezte a felügyelet, e cégeknél azonban mindent rendben találtak, bírságolásra a bejelentésköteles élelmiszer-előállítóknál, a vendéglátásban és az élelmiszer-forgalmazásban került sor. Utóbbi ágazat kapta a 3 esetben kiszabott több mint 18,3 millió forint bírság révén a legtöbb büntetést, a forgalomból kivont élelmiszer mennyisége pedig elérte a 48 tonnát.
Tavaly egész évben összesen 4339 ellenőrzést végzett a felügyelet, 5375 tételt vizsgáltak, amelyek közül mindössze 361 érkezett unión kívüli harmadik országból (ezek között nem találtak kifogásolható tételt). Közel 3500 alkalommal az engedély-, illetve bejelentésköteles élelmiszer-előállítóknál, 710 esetben forgalmazóknál, 131 esetben pedig a vendéglátásban vizsgálódtak − legtöbbször a forgalmazókat figyelmeztette és bírságolta a hatóság. Tavaly összesen 2,88 millió forint bírságot szabtak ki, ennek közel felét a forgalmazók fizették. A legtöbb kifogásolható minőségű élelmiszert − mintegy 15 tonnát − mégsem a forgalmazók raktáraiban fedezték fel, hanem az engedélyköteles élelmiszer-feldolgozóknál. Tavaly összesen 19 tonna, uniós tagállamból érkező élelmiszert vontak ki a forgalomból.
