Márciusban nominálisan új csúcsra emelkedett a központi költségvetés bruttó adóssága − derül ki az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. adataiból. A 21 692,4 milliárd forint 62,4 milliárddal volt magasabb a februárinál. A forintadósság tovább emelkedett, míg a devizában fennálló csökkent, holott előzetesen arra lehetett számítani, hogy a forint gyengülése miatt a devizaadósság forintban számolva nő. A forintadósság 12 436,9 milliárdos értéke 86,4 milliárddal volt magasabb az egy hónappal korábbinál, ami nagyrészt annak köszönhető, hogy az ÁKK rendre a terven felül értékesített állampapírokat, kihasználva a történelmi mélypontra esett hozamokat. Közben a devizában fennálló tartozás 66,3 milliárd forinttal, 8967,8 milliárdra csökkent.
Eközben a forint gyengült: az euró árfolyama a február végi 296,25-ről 304,3-ig emelkedett március végére az MNB középárfolyama szerint. Ez elvileg az adósság növekedését okozta volna, azonban az IMF honlapján található adatok szerint márciusban Magyarország két részletben, összesen 427,75 millió SDR, azaz mintegy 366 millió euró értékben törlesztett a 2008-ban felvett hitelcsomagból. Emellett váratlanul csökkentette a devizában fennálló adósságot a Pemák (prémium euró magyar államkötvény) állományának visszaesése, az ugyanis a február végi 429,7 milliárd forintról márciusban 297,5 milliárdra csökkent, vagyis hiába értékesítettek már 1,5 milliárd eurónyit a papírból, az állomány a múlt hónap végén már az egymilliárd eurót sem érte el.
Napi grafikonok
