Jelenleg is zajlik a földalapnál azon pályázatok elbírálása, amelynek keretében öt évre ingyenes vagyonkezelői jogot szerezhetnek az önkormányzatok közfoglalkoztatási célok megvalósításához − mondta Sebestyén Róbert, az NFA elnöke. A második pályázati fordulóban mintegy 640-650 hektárt kaphatnak a pályázók. Az NFA-s bírálati szakaszt követően a kormány hozza meg a végső döntést, ami legkorábban az első félév végén várható.
A program első fordulójában 91 önkormányzat mintegy ezer hektár vagyonkezelői jogát kapta meg, az ehhez szükséges vagyonkezelői szerződéseket már meg is kötötte a földalap. Az elmúlt évben ezek a helyhatóságok egyébként a közfoglalkoztatási programjuk megvalósítása érdekében megbízási szerződéssel használták ezeket a területeket, amelyek jellemzően a korábbi földet életjáradékért program keretében kerültek állami tulajdonba, és vagy osztatlan közös tulajdonú táblákban vannak, vagy pedig kis méretük miatt bérbeadással nem voltak hasznosíthatóak. Zártkerttől a gyepig mindenféle terület akad az elnyert földek között. Jellemzően a leghátrányosabb helyzetű térségekből pályáztak az önkormányzatok, Borsodból, az észak-alföldi, illetve a dél-dunántúli régiókból. A vagyonkezelői szerződés megkötésével egyébként a korábbi megbízási szerződések automatikusan megszűnnek − mondta az elnök.
A nyertes helyhatóságoknak vállalniuk kellett, hogy a területeken a művelési árnak megfelelő mezőgazdasági tevékenységet végeznek, közfoglalkoztatást valósítanak meg. Továbbá azt is, hogy csak öt évnél rövidebb életciklusú növényt telepíthetnek − ez főleg az energianövények és a biomasszás közfoglalkoztatási programok esetében lényeges, valamint azt is, hogy betartják a mezőgazdasági műveléssel kapcsolatos előírásokat − ez utóbbiakat a földalap ellenőrzi is. A nyertes önkormányzatok között van olyan, amelyik közétkeztetésben hasznosítja az állami földön megtermelt terményt, de olyan is, amely olajtököt és napraforgót termel, amihez most építenek feldolgozóüzemet.
