BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb állami földek az önkormányzatoknak

2013. április 18. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jelenleg is zajlik a földalapnál azon pályázatok elbírálása, amelynek keretében öt évre ingyenes vagyonkezelői jogot szerezhetnek az önkormányzatok közfoglalkoztatási célok megvalósításához − mondta Sebestyén Róbert, az NFA elnöke. A második pályázati fordulóban mintegy 640-650 hektárt kaphatnak a pályázók. Az NFA-s bírálati szakaszt követően a kormány hozza meg a végső döntést, ami legkorábban az első félév végén várható.

A program első fordulójában 91 önkormányzat mintegy ezer hektár vagyonkezelői jogát kapta meg, az ehhez szükséges vagyonkezelői szerződéseket már meg is kötötte a földalap. Az elmúlt évben ezek a helyhatóságok egyébként a közfoglalkoztatási programjuk megvalósítása érdekében megbízási szerződéssel használták ezeket a területeket, amelyek jellemzően a korábbi földet életjáradékért program keretében kerültek állami tulajdonba, és vagy osztatlan közös tulajdonú táblákban vannak, vagy pedig kis méretük miatt bérbeadással nem voltak hasznosíthatóak. Zártkerttől a gyepig mindenféle terület akad az elnyert földek között. Jellemzően a leghátrányosabb helyzetű térségekből pályáztak az önkormányzatok, Borsodból, az észak-alföldi, illetve a dél-dunántúli régiókból. A vagyonkezelői szerződés megkötésével egyébként a korábbi megbízási szerződések automatikusan megszűnnek − mondta az elnök.

A nyertes helyhatóságoknak vállalniuk kellett, hogy a területeken a művelési árnak megfelelő mezőgazdasági tevékenységet végeznek, közfoglalkoztatást valósítanak meg. Továbbá azt is, hogy csak öt évnél rövidebb életciklusú növényt telepíthetnek − ez főleg az energianövények és a biomasszás közfoglalkoztatási programok esetében lényeges, valamint azt is, hogy betartják a mezőgazdasági műveléssel kapcsolatos előírásokat − ez utóbbiakat a földalap ellenőrzi is. A nyertes önkormányzatok között van olyan, amelyik közétkeztetésben hasznosítja az állami földön megtermelt terményt, de olyan is, amely olajtököt és napraforgót termel, amihez most építenek feldolgozóüzemet.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet