BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megérzik a vetés csúszását a konzervgyárak

2013. április 15. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tervezettnél kevesebb zöldborsót tudnak majd feldolgozni a konzervgyárak és a termelést is át kell ütemezni − vélik a Napi Gazdaság által megkérdezett feldolgozók. Áruhiánytól azonban nem kell tartani, mind az üveges, mind a konzervtermékekből vannak készletek Magyarországon, így legfeljebb jövőre járhatnak jól a termelők, mivel akkor nagyobb lesz az ipar kereslete. Idén mintegy 14 ezer hektáron terveztek ipari felhasználásra zöldborsót vetni a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal adatai szerint, április elejéig ennek 5 százaléka került földbe. A március elején elvetett, nagyjából 200 hektár valószínűleg kifagyott − mondta Papp Ferenc, a tyukodi Rege Szatmári Konzervgyár Kft. termelési igazgatója. Olyan termelő is van, akinek borsótermesztésre szánt területéből 10-20 százalék kiesett a belvíz és a hideg miatt. A termelők már most 25-30 százalékkal csökkenő árumennyiséget jeleztek − tudtuk meg Ábrahám Tibortól, a Kecskeméti Konzerv Kft. vezérigazgatójától. Ez nyersanyagáron számolva 200-220 millió forint kiesést jelent.

A gazdák egyelőre számolnak, megéri-e megkockáztatni a borsó vetését: ha túl későn kezdenek hozzá vagy hirtelen jön a meleg, kifuthatnak a 25 napos borsószezonból és nem tudják megfelelő minőségben betakarítani a termést vagy a feldolgozók nem győzik kapacitással. A konzervgyárak sem látják egyelőre, mekkora árualappal számolhatnak, és azt sem, hogy a kapacitásokat mennyire kell átütemezni. Ha mostantól optimális lenne az időjárás, akkor a Regénél talán még le tudják gyártani a tervezett mennyiséget, a termelési igazgató azonban attól tart, hogy a borsószezon összecsúszhat az egyik fő terméküknek számító meggy feldolgozásával.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet