Már az első félévben meghirdeti, az év második felében pedig el is bírálja a pályázatokat a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) azon 200 ezer hektár állami tulajdonú föld kapcsán, amellyel a kis- és középbirtokokat, illetve a családi gazdaságokat erősítené a kormány − jelentette be Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón. A 200 ezer hektárba a jelenleg megbízási szerződéssel hasznosított területek is beleszámítanak − mondta a tárcavezető a Napi Gazdaság kérdésére. Az előző kormánytól örökölt 65 ezer hektár lejárt bérleti szerződés újrapályáztatása több körben 2011 óta zajlik, eddig mintegy 42 ezer hektárt hirdettek meg, 36 ezer hektár esetében hirdettek eredményt és 1600 szerződést kötött az NFA a nyertesekkel. A miniszter szerint az újonnan bérbe adott földek 92 százaléka 50 hektár alatti, a meghirdetett terület kétharmadát kis- és családi gazdaságok kapták. A Földet a gazdáknak programba azon földeket vonják be, amelyek bérleti szerződése 2017. március 31-ig jár le. Ezzel egyidejűleg a nagybirtokok használatában lévő területek nagyságát a jelenlegi 50 százalékról 20 százalék alá szorítaná a kabinet, a kisbirtokokét pedig 80 százalékra emelné.
