BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre kevesebb a csatornákra szánt pénz

Minden korábbinál kevesebb állami pénzből gazdálkodhatnak a vízitársulatok a normál üzemmód során. A társulatok elvben egy új hivatal alá kerülnek a második félévtől, de annak felállítása valószínűleg csúszik.

2013. április 10. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A védekezés költségeit utólag megtéríti az állam, de a vízitársulatok ezen kívüli napi működésének finanszírozása megoldatlan a társulati hozzájárulás 2010-es eltörlése óta − mondta a Napi Gazdaságnak Fehér Ferenc, a Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetségének elnöke. Akkor azt ígérték, hogy a gazdáktól 2009-ben befolyt 4,5 milliárd forintot − ami a feladatok szűkös ellátására volt elég − a kormány biztosítja majd a mindenkori költségvetésből. Ám a 2011-es büdzsébe betervezett 4,6 milliárdból a zárolások miatt csak 3,4 milliárd, 2012-ben 3,4 milliárd helyett 2,5 milliárd forintot fizettek ki a társulatoknak. Az idén már csak 1,5 milliárd forint a költségvetési előirányzat, ez biztosítja a szivattyútelepek normál működtetését, illetve a 2008−2009-ben belvíz- és öntözőcsatorna-rekonstrukciókra elnyert uniós támogatásból készülő fejlesztések önerejét. Ezt is csak arra hivatkozva sikerült kiharcolni, hogy a társulatok akkor pályáztak, amikor még volt bevételük az önerőhöz. Jelenleg még csaknem 7 milliárd forintnyi uniós támogatáson alapuló beruházás zajlik ötven társulat területén, túlnyomórészt az Alföldön.

Tavaly beruházási és működési támogatás címen összesen mintegy 4,5 milliárd forintot kapott a 78 vízitársulat, további 8 milliárdot a közfoglalkoztatásra. Akadt némi szolgáltatási bevétel is − bár az aszály közepette is alig 180 millió köbméter öntözővizet tudtak értékesíteni, 600 milliós kapacitás mellett −, egyéb hozzájárulás címén pedig egymilliárd forint folyt be a mezőgazdasági termelőktől (döntően a nagyvállalatoktól és a nagygazdaságoktól). Ez utóbbi lehetőség is kezd elérhetetlenné válni, ugyanis egy tavaly év végi törvénymódosítás értelmében egyéb hozzájárulást már csak a közgyűlés állapíthat meg, ami lényegében teljes taggyűlést jelent. Ez fizikailag kivitelezhetetlen, ezért várjuk az igazságügyi és a vidékfejlesztési tárca állásfoglalását arról, hogyan kellene a törvény szerint eljárnunk − fogalmazott Fehér Ferenc.


Napi grafikonok

Az is nehezíti a társulatok dolgát, hogy a támogatásokat inkább a második félévben kapták meg, az utolsó jogcím szerintit pedig decemberben fizette ki az állam, így 2013-ra kellett átütemezni a felhasználást. Ráadásul tavaly nyár óta nem készült el a BM-ben az a szerződésminta, amelynek alapján a társulatok szerződhetnének a tárcával a védekezési munkák ellátására és előleget is kérhetnének.

A belvízcsatornák rendbetétele idén azért is lassul, mert a BM felére csökkentette a társulatoknál foglalkoztatható közmunkások számát, illetve foglalkoztatásuk idejét. Tavaly több mint hétezren kaphattak munkalehetőséget a társulatok területein, idén 3200-3300-ra csökkent a létszám, és négy hónapra rövidült a támogatott foglalkoztatás ideje − számolt be Fehér Ferenc. A szaktárca ezt azzal indokolta, hogy egy készülő kormány-előterjesztés szerint a társulatok visszakerülnek az eredetileg 2013 júliusára felállítani tervezett Öntözési Hivatalhoz, és a második félévben majd az finanszírozza a közfoglalkoztatást és a társulati tevékenységet. Egyre inkább úgy tűnik azonban, hogy az egymilliárd forintos költségvetésű hivatal nem indul el júliustól − a kormány-előterjesztést ugyanis még nem fogadták el.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet