Veszélybe került Olaszország célja, hogy kikerüljön idén az uniós túlzottdeficit-eljárás (EDP) alól − írták olasz lapok a gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztoshoz, Olli Rehnhez közel álló forrásra hivatkozva. Brüsszel nehezebben dönthet Olaszország javára áprilisban azt követően, hogy az ügyvezető kormány 2,9 százalékra növelte az idei GDP-arányos deficitcélt a korábban kitűzött 1,8 százalékról (Napi Gazdaság, 2013. március 25.) − figyelmeztetett a Reuters olasz kiadásának meg nem nevezett informátora. A célszámot azután emelte meg Mario Monti szakértői kormánya, hogy bejelentették: idén és jövőre összesen 40 milliárd eurót szabadítanak fel abból a zárolásból, amelybe az állami irányítás alatt álló szervezeteknek szállító vállalatok ki nem fizetett számlái kerültek (jegybanki becslés szerint a teljes tartozás 70 milliárdra rúghat).
A lépés Montiék szerint összhangban van azzal a márciusi uniós csúcson is támogatott törekvéssel, hogy az élénkítő célú intézkedéseket hagyják figyelmen kívül a költségvetési fegyelem ellenőrzésekor. Kissé azonban előreszaladtak a konkrét intézkedéssel: egyrészt a javaslat még nem járta végig az uniós procedúrát, másrészt az Európai Bizottság szerint csak azok az országok kaphatnak felmentést, ahol stabilan 3 százalék alatt van a hiány. Olaszország pontosan 3 százalékos deficittel zárta 2012-t és a 2,9 százalékos idei cél nagyon feszítettnek tűnhet a brüsszeli szakértőknek (az EB februárban 2,1 százalékos olasz hiányt jelzett 2013-ra). Az informális figyelmeztetés azonban nem fogta vissza az élénkítési szándékot: a parlament illetékes bizottsága tegnap jóváhagyta a zárolás felszabadítását, így az ügyvezető kormány kiadhatja az erre vonatkozó rendeletet.
Hogy a rendeletnek milyen kormány szerez majd érvényt, azt nem tudni, miután egyik politikai erő sincs többségben a parlament mindkét házában. A kormányalakítási kísérlettel megbízott baloldali vezető, Pier Luigi Bersani − aki csütörtökön számol be eredményeiről Giorgio Napolitano államfőnek − tegnap a pártokkal folytatta konzultációit, miután a hétvégén a szociális partnerekkel egyeztetett. A Silvio Berlusconi mögött álló jobboldali PdL nevében a főtitkár, Angelino Alfano ment tárgyalni, együtt az Északi Liga vezetőjével, Roberto Maronival. A tárgyalások után mindketten a jobboldal ismert álláspontját hangoztatták: kívülről nem támogatnak kisebbségi vagy szakértői kormányt, a stabilitáshoz szabályos nagykoalíció kell. A jobb- és a baloldal álláspontja nagyon távol van egymástól − tette hozzá olasz honlapok szerint Alfano −, ha a helyzet 48 órán belül nem változik, akkor jobb, ha ismét választásokat tartanak.
