Az elmúlt időszakban nem érkezett a Magyar Energia Hivatalhoz (MEH) egyetemes szolgáltatótól az engedélyének visszavonása iránti kérelem − közölte a hivatal a Napi Gazdasággal. Információink szerint azonban volt olyan szolgáltató, amelynél felmerült annak lehetősége, hogy az eddig is komoly veszteségeket felhalmozó üzletágról lemondjon az idei adóteher-növekedés, illetve a fogyasztói árak csökkentéséből adódó többletmínuszok miatt. A MEH szerint ha bármelyik egyetemes szolgáltató ilyen igénnyel fordulna hozzá − ahogyan korábban az EMFESZ-ügy kapcsán is előfordult −, akkor a hivatal gondoskodik arról, hogy a fogyasztók ellátása folyamatos legyen.
A vonatkozó jogszabályok szerint az adott engedélyes cég, illetve a tulajdonosok joga, hogy saját döntésük alapján üzleti tevékenységüket megszüntessék. Ha valamely társaság így döntene, akkor a földgázellátásról szóló törvény (GET) 115. § (4) bekezdése, illetve a villamosenergia-törvény (VET) 91. § (4) bekezdése alapján kell kérelmeznie működési engedélye visszavonását a MEH-nél. A GET és a VET szerint az engedélyben foglaltakat − a körülmények jelentős megváltozása esetén − az engedélyes kérelmére módosítani lehet. A MEH-nek azonban mérlegelési jogköre van azzal kapcsolatban, hogy az engedély visszavonása mikor és milyen feltételekkel történhet meg − alapelv, hogy az ellátásbiztonság nem sérülhet. A két jogszabály szerint a hivatalnak kell azt biztosítania, hogy Magyarország egész területét lefedje az egyetemes szolgáltatás, illetve − mivel e szabályozott tevékenységgel összefüggő jogok és kötelezettségek a piaci helyzetük miatt fokozott védelmet igénylő lakossági fogyasztók széles körét érintik − a MEH-nek az engedély visszavonásával kapcsolatban \"különös körültekintéssel kell eljárnia\".
A jelenlegi szabályozás alapelve, hogy fogyasztó nem maradhat ellátás nélkül, ezt szolgálja például az EMFESZ Kft. leállásakor is alkalmazott úgynevezett végső menedékes jogintézménye. Ebben az esetben az energiahivatal első körben az önként jelentkező szolgáltatók közül jelöli ki az adott területen a fogyasztókat átvevő céget − mondta a Napi Gazdaságnak Szuchy Róbert, a Bocsák & Szuchy Ügyvédi Társulás irodavezető ügyvédje. Az EMFESZ-bedőlés után indult szolgáltatói \"verseny\" miatt nehéz ugyan elképzelni, de ha nem lenne jelentkező, akkor a hivatal jogosult bármely szolgáltatót, kereskedőt kijelölni erre a célra − így például az állami MVM Zrt. kereskedőcégét is. Egy másik eset lehet, amikor a szolgáltató megszegi az engedélyben foglalt kötelezettségeit: a MEH ilyenkor radikálisabb eszközökhöz is nyúlhat, ugyanis jogosult azonnal átadni − üzemeltetés céljából − a szabálytalankodó szolgáltató teljes infrastruktúráját és fogyasztói adatbázisát egy új üzemeltetőnek. A hivatal széles körű mérlegelési jogkörrel rendelkezik az új üzemeltető kijelölésénél.
