Leépítések, a beruházások visszafogása, az alvállalkozók bevételeinek csökkentése − így foglalhatók össze az energiacégek idei tervei. Szakértők szerint ha a további gáz- és áramárcsökkentést a szolgáltatókra terhelné a kormány, az tömeges fizetésképtelenséget hozna az ágazatban − kivonulásra, az engedély visszaadására azonban hivatalosan még egyetlen szolgáltató sem gondolt.
Az elmúlt 3 évben az EdF Démász Zrt. átlagosan évi 11 milliárd forintot ruházott be hálózat-karbantartásra és -építésre, magyar beszállítókat foglalkoztatva − tudtuk meg a társaságtól −, az összeg tavaly is ennyi maradt. A vállalat szerint az energiaszolgáltatóknak \"nagyon nehéz\" év lesz az idei, a piaci szereplőknek a gazdasági túlélésre kell összpontosítaniuk. Az EdF Démász idei árrése kilowattóránként 1,3 forint a hatályos rendelet alapján, ez 24 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál és nem elegendő a kilowattóránként 2 forint feletti egyetemes szolgáltatói költségek fedezésére, ami értelemszerűen veszteséges működést eredményez. A közművezeték-adó a cég szerint rövid és hosszú távon egyaránt negatív hatással jár, kezeléséhez ugyanis a jelenlegi üzleti tevékenység csökkentésére van szükség. Összességében ez az adónem 4 milliárd forint többletköltséget jelent a cégnek, ami a befektetések és a működési költségek visszavételével kezelhető, meggátolva a társaság meglévő hálózatának az előző évekhez hasonló szintű karbantartását és fejlesztését. A bevételek apadásának egyenes következménye a kiadások karcsúsítása, minek folytán a beszállítóknak is csökkenteniük kell áraikat. Az adó- és tarifaváltozások együttes hatása miatt a gazdasági túlélésre összpontosít a társaság, aminek következményeit főként a Szeged térségi befektetések, illetve a helyi partnerek, alvállalkozók érzik majd meg. Az EdF Démász vizsgálja azokat a lehetőségeket, amelyek segítségével kompenzálhatja a szabályozás és adózás hatásait, biztosíthatja a fenntartható működést; az ingatlanértékesítések mellett a szervezeti racionalizáció is szóba kerülhet.
Idén csoportszinten is veszteségekre számít a német RWE érdekeltségébe tartozó Elmű−Émász-csoport, amely tavaly a szokásos átlagos összeget ruházta be itthon, idén azonban ez az összeg várhatóan közel a felére zsugorodik − mondta lapunknak Boross Norbert kommunikációs igazgató. Az Elmű Nyrt. az elmúlt öt évben 16,2 milliárd forint értékben hajtott végre beruházásokat, az Émász Nyrt. pedig 7,2 milliárd forint értékben. A legnagyobb tétel a két elosztócéghez (DSO) kötődik, 139,84 milliárd forint értékben 2008 és 2012 között. Saját munkatársak elbocsátását nem tervezi a vállalat, a beruházási keret csökkenésével párhuzamosan azonban az alvállalkozók és beszállítók kevesebb megrendelésre számíthatnak (az Elmű−Émász-csoport mintegy háromezer beszállító, alvállalkozó munkáját veszi igénybe). Az RWE mostanáig érdekelt volt a Tigáz Zrt.-ben is, amelyben az olasz ENI mellett kisebbségi tulajdonosként szerepelt (a Népszabadság lapunk forrásai által is megerősített híre szerint azonban olasz kézbe került e kisebbségi, 44,2 százalékos pakett is). A Tigáz mérleg szerinti vesztesége a Céginfo.hu adatai szerint 2009−2011 között 4,5 millárd forint volt, kisebbségi tulajdonosként az RWE a döntésekből nem, a veszteségből viszont arányosan kivette a részét, így már jó ideje napirenden volt tulajdoni részének eladása.
| Árbevétel | Üzemi | Pénzügyi | Adózás előtti | Adózott | |
| eredmény | eredmény | eredmény | eredmény | ||
| Eelosztók | 342 961 | 41 529 | −6 406 | 38 158 | 32 106 |
| Egyetemes szolgáltatók | 456 636 | −15 847 | −3 817 | −20 095 | −20 095 |
| Szabadpiaci kereskedők | 440 327 | 21 551 | −788 | 20 723 | 19 063 |
| *EdF, E.On és RWE érdekeltségei együtt | |||||
| Forrás: NFM |
