A kapcsolt energiatermelők átlagosan 18 százalékos primerenergia-megtakarítással üzemeltek tavaly, az ebből adódó előnyök kihasználását ugyanakkor gátolja, hogy az optimális üzemidőnek csak a negyedében termeltek − közölte a Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET). A szervezet szerint a kapcsoltan áramot és hőt termelő egységek a referenciaértékekhez képest átlagosan 18 százalékkal kevesebb földgázt használtak egységnyi áram és hőenergia előállításához, mint ha azt külön-külön kellett volna megtermelni. Az előnyök teljes körű, nemzetgazdasági szinten is érzékelhető kiaknázását ugyanakkor gátolja, hogy a mesterségesen alacsonyan tartott hőárak és az alacsony piaci áramár miatt a berendezések az optimális üzemidőnek alig negyedében termeltek tavaly. A gázmotorok átlagosan évi 1950 órát, a nagy erőművek pedig 3490 órát működtek 2012-ben, míg az optimális üzemóraszám évi 7500 és 7800 óra között alakulna. Az MKET szerint minden köbméter megtakarított földgáz több mint 1,7 kilogrammal csökkenti a széndioxid-kibocsátást.
