BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új szabadságharcot hirdetett Orbán

2013. március 12. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Botrányosnak nevezte a rezsicsökkentés ügyében hozott bírósági ítéletet (Napi Gazdaság, 2013. március 8.) Orbán Viktor miniszterelnök tegnapi napirend előtti felszólalásában. Bejelentése szerint a kormány újabb javaslattal áll elő, amely a korábbinál is nagyobb mértékű rezsicsökkentést jelenthet. A milliárdokat kereső cégek összefogtak a magyar családok ellen, hogy megakadályozzák az igazságos tehercsökkentést − fogalmazott Orbán.

A miniszterelnök szerint 2002 és 2010 között 15 alkalommal emelték a gáz árát, amely így 206 százalékkal emelkedett, az áram ára pedig 97 százalékkal lett magasabb ezen idő alatt, 2010-ben a háztartások ötöde költötte jövedelme több mint egyharmadát lakásfenntartásra. A KSH adatai szerint 2010-ben évi 189,4 ezer forint volt az egy főre jutó lakásfenntartási és energiaköltség, 2010-ben az egy főre jutó nettó jövedelem 939,4 ezer forint volt, ebből adódóan az átlagos rezsiköltségek a nettó jövedelem 20 százalékát tették ki.

Orbán szerint európai összehasonlításban 2011-ben a gáz és áram ára Magyarországon volt a legmagasabb az unióban, az EU-átlag másfélszeresét tette ki. Az Eurostat adatai szerint az EU 27-ekben 2012-ben átlagosan 13,63 euróba került egy gigajoule gázmennyiség a lakossági fogyasztóknak, Magyarországon 12,21 euróba − vagyis mintegy 10 százalékkal volt alacsonyabb a közösségi átlagnál, szemben a cseh 15,26 vagy éppen a szlovák 11,93 euróval. A lakossági áram az unióban átlagosan 0,13 euróba került 2012-ben, az Eurostat által regisztrált 0,12 eurós magyar ár ennél mintegy 8 százalékkal volt alacsonyabb, Szlovákiában 0,14, Csehországban pedig 0,12 eurót fizettek a lakossági fogyasztók.


Napi grafikonok
Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet