BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Törvénymódosítással kerülné meg a bíróságot a kormány

2013. március 11. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A villamosenergia- és a földgáztörvény módosításával menekülne előre a kormány az elveszített rezsiperek kapcsán. A Fővárosi Törvényszék nemrégiben a gázszolgáltatóknak már igazat adott abban a felülvizsgálatban, amelyben a cégek a Magyar Energia Hivatal (MEH) ármegállapító rendelete jogellenességének kimondását kérték (Napi Gazdaság, 2013. március 8). Az energiacégek álláspontja szerint a MEH eljárása nem vette figyelembe, hogy a január elsejétől érvényes új terhek (közműadó, tranzakciós illeték, illetve a Robin Hood-adó kulcsának 31 százalékra emelése) indokolt költségnek számítanak. Ezek figyelmen kívül hagyásával pedig nem az indokolt tőke- és működési költséget állapította meg a hivatal.

A jogszabály szerint a díjakat \"a hatékonyan működő engedélyes vállalkozások indokolt működési és tőkeköltsége, illetve összehasonlító elemzések alapján a legkisebb költség elvének érvényre juttatásával úgy kell meghatározni\", hogy az a cégeket rövid és hosszú távon gazdálkodásuk hatékonyságának, illetve a szolgáltatás minőségének \"folyamatos javítására és az ellátásbiztonság növelésére ösztönözze\". A MEH várhatóan fellebbviteli fórumhoz fordul, a mostani módosítással pedig borítékolható, hogy milyen döntésre jut majd a bíróság.

A Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter jegyezte, a hét végén benyújtott törvénymódosító javaslat azonban kimondaná, hogy az energiacégek nem háríthatják át a tranzakciós illetéket, illetve a Robin Hood-adót és a közművezeték-adót a fogyasztókra, e tételek semmilyen formában nem számíthatók bele az árképletbe, azokat a cégek \"önállóan viselik\". A javaslat más módon is felkészül a MEH-határozatot jogellenesnek kimondó bírósági döntésre, kimondja ugyanis, hogy az ármegállapítás hatályon kívül helyezésére csak a rendszerhasználati vagy csatlakozási díjakat megállapító új határozat jogerőre emelkedésével van mód − vagyis az új szabályozás megszületéséig a rezsicsökkentést meghatározó árképlet marad hatályban. Ez a rendelkezés a fejlesztési miniszter javaslata szerint a folyamatban lévő ügyekre is érvényes, mind a gáz-, mind az áramszolgáltatókra vonatkozik.
A változtatásra azért volt szükség, mert amennyiben a jelenlegi állapot szerint születne meg a jogerős döntés, a törvényszék új ármegállapítási eljárásra kötelezné a hivatalt, ez pedig végső soron a rendszerhasználati díjak és így a január elsejétől csökkentett végfelhasználói árak módosítását eredményezné (amellett, hogy a cégek egy külön eljárásban emellett kárigényt is benyújthatnak − Napi Gazdaság, 2013. február 12.).

  • A rezsicsökkentés mindenek felett áll
  • Nem háríthatja át az energiacég a tranzakciós illetéket
  • Önálló árkalkuláló szervezet jön létre
Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet