BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Százmilliós szélbevételektől estek el a települések

2013. március 11. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly összesen 460 millió forint helyi iparűzési adót fizettek az önkormányzatoknak a szélerőművek tulajdonosai, a települések ugyanakkor a szélipart sújtó korlátozó szabályozás miatt eddig 600 millió forint ilyen bevételtől estek el − közölte a Magyar Szélenergia Ipari Társaság (MSZIT). A jelenleg működő 330 megawatt szélenergia-kapacitással Magyarország ma nem használja ki lehetőségeit az MSZIT szerint, ráadásul a kormány megújuló cselekvési terve szerint idén már 552 megawatt szélerőműnek kellene üzemelnie − új beruházások azonban kapacitástender hiányában 2006 óta nem indultak. A szakmai szervezet szerint a nem megépült 223 megawatt szélerőmű-kapacitás önmagában évi több mint 300 millió forint, vagyis az elmúlt években összesen legalább 760 millió forint tiszta veszteséget jelent az önkormányzatoknak csak az iparűzési adóbevételek kiesése miatt. A szélipar által 2009 és 2013 között befizetett közel 2 milliárd forint helyi adó több mint 10 milliárd forint beruházás megvalósulását tette lehetővé − hangsúlyozta Hoffmann László, az MSZIT elnöke.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet