BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább növelhette veszteségeit a Dunaferr

Az elmúlt négy évben 80 milliárd forint közelébe emelkedhetett az ISD Dunaferr összesített vesztesége, miközben az üzem több mint tizedével termelt többet tavaly, mint tavalyelőtt.

2013. február 28. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Tavaly a 2011-esnél nagyobb, mintegy 25 milliárd forint mérleg szerinti veszteséggel zárhatott az ISD Dunaferr Zrt., üzemi szinten pedig információink szerint a tavalyelőtti 5 milliárd forint körüli mínusz többszöröse lehet a negatív eredmény − a vállalat 2009 óta halmozott vesztesége ezzel elérheti a 80 milliárd forintot. A zrt. gazdálkodására legerősebben az európai acélipar helyzete hatott, az Eurometal korábbi adatai szerint az elmúlt öt évben 184 millióról 132 millió tonnára esett a teljes gyártási volumen a kontinensen, a látszólagos acélfelhasználás közel tizedével csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a szektorban a kereslet zsugorodása mellett az (ár)versenyt a távol-keleti termelők erősítik.

A Dunaferr egyik legnagyobb problémáját a gyorsan emelkedő fix költségek jelentik, amit a termelési kapacitások maximális kihasználása képes ellensúlyozni. Információink szerint az üzem tavaly az előző évinél mintegy 15 százalékkal (nagyjából 200 ezer tonnával), 2010-hez képest pedig több mint ötödével (300 ezer tonnával) volt magasabb a kibocsátása. A volumennövekedés lehetővé tette a szociális juttatások fedezetének előteremtését: egyes számítások szerint a 2003−2004-es privatizáció óta a dunaferres átlagkereset több mint 50 százalékkal emelkedett, jelenleg több mint kétharmadával (több mint bruttó százezer forinttal) haladja meg a magyar ipari ágazat átlagbéreit, amelyek a KSH adatai szerint valamivel bruttó 250 ezer forint alatt alakultak).

A veszteségek miatt azonban információink szerint a Dunaferr-vállalatcsoport ukrán−orosz anyakonszern felé fennálló tartozása 55 milliárd forintra emelkedett 2011−2012-ben. Ennek oka, hogy a termelési volumen emeléséhez növelni kellett az Ukrajnából importált alapanyag (buga) mennyiségét, a finanszírozási nehézségek a fizetési kötelezettségek átütemezését tették szükségessé. Úgy tudjuk, a kedden zárult sztrájk további milliárdokkal növelte a veszteségeket, egyes hírek szerint az egyhetes munkabeszüntetés közel egymilliárd forint kiesést okozhatott.

A kedden megszületett bérfejlesztési megegyezéssel talán eloszlott az a korábbi feltételezés, amely szerint a tulajdonos akár be is zárná a dunaújvárosi üzemet, a következő nagy lépés azonban a vasmű egyik kohójának idei felújítása, amellyel párhuzamosan szakértők elengedhetetlennek tartanak egy − elsősorban az adminisztratív létszámot érintő − reorganizációt (a társaság tavaly nyáron legfeljebb nyolcszáz fős elbocsátást jelentett be, ebből nagyjából 200 fő a leállított Lőrinci Meleghengerműben dolgozott). A csoport 2011-es konszolidált beszámolója szerint több mint kétezer főt alkalmazott \"szellemi\" munkakörben.

Az ISD Dunaferr konszolidált adatai (milliárd forint)
2007 2008 2009 2010 2011
Nettó árbevétel 278,9 334 192 258,12 300,62
Export aránya (%) 54 61 59 65 67
Üzemi eredmény 42,1 35,1 −27,4 −1,7 −4,7
Mérleg szerinti eredmény 33,2 2,8 −31,06 −8,47 −20,36
Forrás: cégközlés
Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet