Csekély érdeklődés és részvétel mellett zajlott február 1−15. között a Magyar Agrár-, Élelmiszer-gazdasági és Vidékfejlesztési Kamara megalakulásához vezető első szavazássorozat. A megyei kamarák küldöttválasztó közgyűlésein, illetve a pótszavazásokon a regisztrált és névjegyzékbe került 197 617 tag kevesebb mint 10 százaléka, 14 565 ezer fő vett részt. A korábbi választásoknál ez lényegesen nagyobb (több mint tízszeres) részvételi arányt jelent − mondta Győrffy Balázs, a kamara átmeneti elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján. Győrffy szerint az érvénytelen szavazatok aránya nem érte el a hét százalékot.
A kamara vezetése korábban több mint 300 ezer taggal számolt, ezért várhatóan idén nagy szerepet kap majd a pontos tagnyilvántartás, az ezt elősegítő kormányrendelet megalkotása már folyamatban van. Az elnök szerint több mint 250 ezer regisztrációs kísérlet érkezett, ezek közül 200 ezer volt érvényes, ebben sok esetben duplikált jelentkezések is voltak. A névjegyzék összeállítását nehezítette, hogy hibás vagy hiányos adatszolgáltatás miatt nem tudták összepárosítani a regisztrációs ívet az előírt és befizetett nyilvántartási díjjal, de volt olyan is, aki elmulasztotta a díjfizetést.
Egyelőre nem ismert, hogy a megválasztott küldöttek milyen arányban képviselik a kisebb termelőket, a családi gazdaságokat vagy éppen a nagyüzemeket, ahogyan az sem, hogy a küldöttek mekkora része képviseli az élelmiszer-ipari vállalkozásokat, a feldolgozókat, illetve a mezőgazdasági termelőket. Az országos küldöttgyűlés várhatóan március 28-án tartja alakuló ülését a Parlamentben, ahol az egyelőre készülő alapszabály elfogadása mellett megválaszthatják az országos tisztviselőket is.
