Az orosz GDP 2,5 százalékára rúgó, mintegy 49 milliárd dollárnak megfelelő összeg hagyta el tavaly illegálisan Oroszországot − jelentette ki a moszkvai Vedomosztyinak adott interjúban Szergej Ignatyev, az orosz jegybank kormányzója. Az a benyomásunk, hogy az egészet egy jól szervezett csoport ellenőrizte − tette hozzá Ignatyev, nevek említése nélkül −, a pénzmozgások mögött éppúgy lehetnek hivatali vesztegetések, mint kábítószer-szállítmányok kifizetése vagy adóelkerülés.
A posztjáról 11 év után júniusban távozó jegybankár szerint az összegre orosz és nem orosz szervezetek közti pénzmozgások elemzéséből következtettek; az elemzésekből az is kiderült, hogy ezeknek legalább a fele direkt e célra létrehozott társaságok között ment végbe, amelyek aztán el is tűntek, mielőtt adófizetésre került volna sor. Ezek megmérgezik a gazdaságunkat − fogalmazott Ignatyev.
Vlagyimir Putyin elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov \"erősen eltúlzottnak\" minősítette a jegybank megállapításait − idézte a BBC, amely egyszersmind arra is emlékeztetett, hogy a washingtoni Global Financial Integrity alapítvány elemzése szerint 2004 óta évente átlag 62 milliárd dollár, korrupcióból, fegyvercsempészetből, embercsempészetből és más illegális tevékenységből származó jövedelem hagyja el Oroszországot.
