BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bíróság elé kerül a magyar pálinkaügy

2013. február 22. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Bizottság (EB) az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot, mert az jövedéki adó alóli mentességet biztosít a gyümölcspárlatok (pálinka) előállításához − jelentette be tegnap az EB. A magyar szabályozás értelmében évi 50 literig mentes a jövedéki adó alól a háztartások vagy a szeszfőzdék által személyes használatra előállított pálinka. Az alkoholtartalmú italok jövedéki adóját az unióban a 92/83/EGK-irányelv harmonizálja, ez alapján Magyarország a szeszfőzdékben előállított, személyes fogyasztásra szánt pálinka jövedéki adójának mértékét csak 50 százalékkal csökkenthetné, évi 50 literig − szögezte le a bizottság. Az EB tavaly júniusban indoklással ellátott véleményt küldött az ügyben Magyarországnak (Napi Gazdaság, 2012. június 22.), majd mivel az nem vonta vissza a vitatott intézkedéseket, az ügy az Európai Bíróság elé kerül, a kötelezettségszegési eljárás utolsó lépéseként.

A magyar kormány nem tervezi a házi pálinkafőzés szabályainak szigorítását, álláspontját kész megvédeni az Európai Bíróság előtt is − közölte a döntés után a Nemzetgazdasági Minisztérium. A kormány csak azt a jogosultságot biztosítja a magyaroknak, amellyel más uniós államok polgárai is élhetnek − fejtette ki az NGM −, a szabályozás teljes mértékben megfelel az uniós követelményeknek. A pálinkafőzés a magyarság kulturális örökségének része, ezért is teremtette meg a kormány a házi pálinkafőzés szabadságát, amivel Magyarország nem kíván többet, mint ami például Ausztriát, Németországot, Szlovéniát, Portugáliát is megilleti.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet