A Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség szövetségi tanácsa tegnapi ülésén elutasította az ISD Dunaferr Zrt. pénteki bérfejlesztési ajánlatát, szerda délután egy órától pedig határozatlan idejű általános sztrájkot hirdetett az érdekképviselet. A másik, kollektív szerződés megkötésére jogosult szervezet, a Dunaferr Ifjúsági Szervezet ma dönt a kérdésben − ezt követően adnak választ a munkáltatónak. A vasasszakszervezet arról is döntött, hogy a sztrájkkal egy időben a \"nyomásgyakorlás egyéb eszközeinek\" igénybevételére is sor kerülhet. A Dunaferr menedzsmentje pénteken a korábbi 2,1 helyett 3,5 százalékos bérfejlesztési javaslattal állt elő, miközben a szakszervezeti szövetség a bérek és szociális juttatások 5,2 százalékos emelését követelte − tavaly az alapbéreket 3,1 százalékkal emelték a vállalatnál. Úgy tudjuk, az orosz tulajdonosnak az eddigi kompromisszumos ajánlatai után nem áll szándékában emelni bérfejlesztési ajánlatán.
A Dunaferr vezetése a gazdasági válsággal, illetve az elmaradt fejlesztésekkel indokolja az elmúlt öt év \"súlyosan veszteséges gazdálkodását\" (a vállalat konszolidált üzemi vesztesége tavaly 20 milliárd forint felett alakult, miután konszolidált mérleg szerinti eredménye 2011-ben 8,5, ezt megelőzően pedig 27,4 milliárd forint veszteséget mutatott, az utolsó nyereséges év 2008 volt, akkor valamivel 3 milliárd forint alatt alakult a pozitív eredmény). A menedzsment az idei szabadságos és karácsonyi bérek kifizetésének visszatartásával felszabaduló 3,8 milliárd forintból az I. számú kohó felújítását tervezi, a javaslat szerint a két juttatást 2014-ben és 2015-ben fizetné vissza a társaság a munkavállalóknak − a szakszervezetek azonban ezt elutasították.
