A trafikrendszer hosszú távú működőképességének biztosításával indokolta Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár az MTI-nek, hogy cigarettán és szerencsejáték-termékeken kívül más árucikkeket is lehessen forgalmazni a dohányboltokban. Az erről rendelkező módosítást tegnap fogadta el a parlament. Szakértők szerint a lépés számos élelmiszer-kereskedelmi kisvállalkozás létét sodorhatja veszélybe, a kormányt ugyanakkor a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. kereste meg az ötlettel, jelezve, hogy \"több szakmabeli szervezet\" szerint enélkül nehezen tartanák fenn magukat a trafikok.
A dohánytermékek árrésének bővítése kapcsán a politikus úgy fogalmazott, ő sem gondolja, hogy ez mindenre gyógyír, és bár a kormány eredetileg nem szándékozott beavatkozni a gyártók és a kiskereskedők szerződéses viszonyába, megvannak a jogi eszközei arra, hogy előírja a minimális kiskereskedelmi árrést. Ha a dohánylobbi ragaszkodik az alacsony árréshez, akkor ki kell ábrándítanom őket: a kormány ennél jóval nehezebb feladattal is megküzdött már − fogalmazott Lázár. Az államtitkár szerint a trafiktörvényen az EU sem \"talált igazi fogást\", \"inkább a nemzetközi dohánycégek lobbiját\" véli az \"ellenkezés\" mögött (a termékkörbővítés ugyanakkor még brüsszeli jóváhagyásra vár). A politikus szerint a magyar kormány tiltakozni fog, ha az EU liberalizálja a dohánytermékek nemzetközi internetes kereskedelmét.
