BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az áramár háromnegyede az államé

2013. február 19. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az áram árának több mint háromnegyede adó és egyéb, állami és más vállalatokhoz befolyó díjtétel − derül ki a kormányzat rezsicsökkentési kommunikációjával szemben először és eddig gyakorlatilag egyedüliként megszólaló Elmű-Émász csoport tájékoztatásából. Az egyetemes szolgáltató az ellátási lánc legvégső eleme, az áramot a nagykereskedőtől (főleg az állami MVM Zrt.-től) szerzi be, a Magyar Energia Hivatal által jóváhagyott áron. Az energia fogyasztóhoz szállítását a hálózaton keresztül az átviteli és elosztóhálózati szolgáltató biztosítja, szintén szabályozott áron − a három szereplő költségeit az egyetemes szolgáltató azonnal továbbutalja. Az egyetemes szolgáltatóknál 1 kilowattóra áram árából 1,32 forint marad, ami nem fedezi a szolgáltatás költségeit, a lakossági áramszolgáltatás így évek óta veszteséges − teszi hozzá a szolgáltató. A rezsicsökkentés áttételes hatásai között az Elmű-Émász kiemelte a versenypiacon emelkedő áramár termékeket és szolgáltatásokat drágító hatását, illetve azt, hogy az alvállalkozóknak (a társaságcsoport mintegy háromezer ilyen céggel áll kapcsolatban) is kevesebb megrendelés jut a csökkenő szolgáltatói bevételek miatt. Közben az áram itthon olcsóbb, mint Európa több országában, az uniós középmezőnyben helyezkedik el, az átlagbérek azonban jelentősen elmaradnak a kontinens átlagától.

Az áramdíj összetétele (forint)
Termékár 17
Adók 11
Szállítás 15
Egyetemes szolgáltató 2
Összesen 45
Forrás: Elmű-Émász
Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet