BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kis lépésekkel indulhat a sertésstratégia

2013. február 12. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyre távolabb kerül a kormány által a sertésstratégiában deklarált állományduplázási cél, mivel egyre kevesebb anyaállatnak kellene előállítania az ehhez szükséges malacszámot. Ekkora hatékonyságjavulás azonban aligha várható a napi működési problémákkal küzdő sertéságazatban. Ráadásul eddig még nem történt érdemi lépés a stratégia megvalósítása érdekében, bár kétségtelen, hogy évek óta ez az első olyan szakmai program, amire sikerült az ágazatnak költségvetési pénzt − idén 2,6 milliárd forintot − szereznie.

Miniszteri biztosa mindenesetre már van a programnak, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a hét végén nevezte ki Horváth Istvánt, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes alelnökét, hogy felügyelje a sertésprogram végrehajtását. Amint azt Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkártól a Napi Gazdaság megtudta, a VM szakértői jelenleg is gőzerővel dolgoznak a stratégia első intézkedéseinek kidolgozásán. A tervek szerint már az idén elstartolhat az új terméktanúsítási rendszer: ez lényegében az eredetigazolt minőségi sertéshús előállítást jelentené szervezett keretek között, amelynek segítségével a gabonán hizlalt magyar sertés árban is elkülöníthető a silányabb termékektől, mind a hazai, mind az exportpiacokon. Megkezdődhet az új teljesítményvizsgáló építése is a herceghalmi kisállatkutatóban.

Mintegy 100 millió forintot fordítana marketingprogramokra az Agrármarketing Centrumon keresztül a kormány. A legnagyobb reményeket azonban az új exportpiacok megnyitása érdekében kezdett tárgyalásokhoz fűzi a tárca, mivel csak a külpiaci fizetőképes kereslet révén tudnak jelenleg is talpon maradni a sertéságazatban érdekelt feldolgozók. A stratégia megvalósításához ennél nagyságrendekkel több forrásra lenne szükség. A korábbi közlések szerint a VM lobbizik azért, hogy a következő, 2014-től kezdődő támogatási időszakban a sertés- és baromfiipar is kaphasson uniós támogatást vagy legalább a jelenlegi állatjóléti támogatások folyósítása megmaradhasson. Emellett szükség lenne a feldolgozóiparnak szóló fejlesztési támogatásokra is a vágóhidak és feldolgozók korszerűsítése érdekében.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet