BUX 138166.22 -0,95 %
OTP 44350 -1,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közcélhoz kötné a szaktárca az önkormányzati földszerzést

Ipari beruházásokhoz és ipari parkok fejlesztéséhez a korábbinál egyértelműbb módon juthatnak földhöz az önkormányzatok, az erről szóló módosító javaslat hamarosan elkészül.

2013. február 8. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyértelműbbé tenné a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) az önkormányzatok földszerzési lehetőségét ipari beruházások, illetve ipari parkok fejlesztése érdekében. Erről a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvénytervezethez készül egy módosító javaslat − tudta meg a Napi Gazdaság a szaktárcától. A VM továbbra is a földművesek és a föld hivatásszerű művelésével foglalkozó szervezetek földszerzését érintő kérdéseket tartja elsődlegesnek, a tervezet eredeti célja azonban nem az önkormányza­tok kizárása volt, még kevésbé az iparfejlesztés ellehetetlenítése. A VM szerint ezt jelzi az is, hogy a földforgalmi törvény változása nem érinti a termőföldeken tervezett zöldmezős beruházások feltételeit, illetve a fejlesztést végző cégek tulajdonszerzésből kizárását sem.

Továbbra is fennáll annak lehetősége, hogy építéssel járó beruházásoknál a fejlesztő földhasználati jogot, majd az épületen önálló, a föld tulajdonjogától elkülönülő tulajdonjogot szerezzen, miután a jogszerű földhasználó kéri a termőföld más célú hasznosítását. A parlament előtt álló törvényjavaslat nem érinti az ezzel kapcsolatos hatósági-engedélyezési, illetve az ingatlan-nyilvántartási szabályozást sem − ezeken a VM a későbbiekben sem változtatna, és arról sincs tudomása a tárcának, hogy a kormány szigorítana a földvédelem jelenlegi rendszerén.

A zöldmezős beruházásoknál a földvédelem érdekében a VM ragaszkodna ahhoz, hogy elsősorban a települések gyengébb minőségű földjeit használják ilyen célra, illetve az átlagosnál jobb termőképességű földeket csak kivételesen, időlegesen vagy helyhez kötött fejlesztések esetén lehessen kivonni a termelésből. A zöldmezős beruházásoknál megmaradna annak lehetősége is, hogy a kormány egy adott területet beruházási célterületté nyilvánítson, ami helyhez kötött igénybevételnek minősülne és így a legjobb földeken is lehetne építeni, illetve a hatályos szabályok szerint könnyített eljárásban lehetne átnevezni a más célú hasznosítást.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet