Már a kormány előtt van a nemzetgazdasági tárca által készített, a következő hétéves költségvetési ciklus Magyarországnak járó forrásainak felhasználásával kapcsolatos operatív program és prioritástengely tervezetének első verziója − mondta a Napi Gazdaságnak Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára a Regionális Fejlesztési Holding, valamint a Piac és Profit közös konferenciáján. Amint a kormány elfogadja a tervezetet, megkezdődik a programok társadalmi vitája is a kamarák és az érdek-képviseleti szervezetek bevonásával. A javaslatok feldolgozását és esetleges kormányzati elfogadását követő egy-két hónapban pedig elindul a programok tematikus tervezése.
Magyarország alapvetően más megközelítésből tervezi felhasználni a következő, 2014 és 2020 közötti időszak uniós fejlesztési forrásait. A tagállamok az Európa 2020 stratégia célkitűzéseihez kapcsolódó vállalásaik teljesítése szempontjából tervezik meg a nemzeti fejlesztési programokat − ezekhez illeszkedik a magyar dokumentum is, amelynek alapján dolgozzák ki a konkrét fejlesztési programokat.
Többségben lesznek a több uniós alap forrásait felhasználó, egy-egy térség fejlődését egymásra épülő vagy kiegészítő pályázatokat tartalmazó komplex fejlesztési programok, összességében azonban a források 60 százalékát a gazdaságfejlesztést segítő pályázatokra fordítanák, a fennmaradó hányad pedig ágazati projektekre jutna − hangsúlyozta Csepreghy.
