Várhatóan \"csak\" 70-80 embert bocsát el a Mal Zrt. a halimbai bányabezárás miatt − tájékoztatta az MTI-t a Veszprém Megyei Kormányhivatal. Az ajkai timföldgyár hétfőn közel 200 főre vonatkozó csoportos létszám-leépítési szándékot jelentett be, az elbocsátás azonban több ütemben történik, a tervek szerint az érintettek egyharmadát a gyárban foglalkoztatják tovább, másik harmadának pedig más bányáknál keresnek helyet, és csak a fennmaradó egyharmad kerül ténylegesen az utcára. A cég a jelek szerint a településsel sem egyeztetett − amelynek legnagyobb adófizetője volt az elmúlt 15 évben −, Tóbel János polgármester legalábbis a sajtóból \"megdöbbenve\" értesült a bányabezárásról. A városvezető szerint tavaly év végén a Mal képviselője arról tájékoztatta az önkormányzatot, hogy a kutatások szerint 2016-ig biztosított a bauxit kitermelése az ottani bányából. Az ajkai vállalat működése legutóbb az E.On felé felhalmozott 3 milliárd forint áramtartozás miatt került veszélybe, a múlt év végén pedig a Bakonyi Erőmű Zrt. követelt tőle több mint 1,5 milliárd forintot − utóbbit a kormány fizette ki.
